• Do uzyskania kodu B96 nie jest potrzebny żaden dodatkowy kurs na prawo jazdy
  • W Polsce uzyskanie takiego wpisu w prawie jazdy wymaga zdania egzaminu państwowego – w wielu innych krajach wystarczy kilkugodzinny kurs
  • Niestety, zaświadczenia o ukończeniu kursu za granicą nie są akceptowane przez polskie urzędy
  • Egzamin na kategorię B96 są takie same, jak na dającą znacznie więcej możliwości kategorię B+E
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Od wielu lat obowiązują przepisy unijne mające ułatwić kierowcom amatorom poszerzenie uprawnień do prowadzenia zespołów pojazdów. Powstały one z myślą o tym, żeby osoby chcące jeździć okazjonalnie zestawami nieco cięższymi niż 3,5 tony mogły to robić w sposób legalny, bezpieczny i bez nadmiernej, biurokratycznej mitręgi – stworzono je głównie z myślą o osobach chcących korzystać z przyczep kempingowych, przyczep do transportu łodzi czy koni.

Wpis B96 umożliwia prowadzenie zestawu składającego się z auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i przyczepy innej niż lekka, pod warunkiem, że dmc zestawu nie przekroczy 4250 kg. Tylko tyle i aż tyle! To oznacza, że np. za busem czy terenówką można wtedy ciągnąć już całkiem przyzwoitą i dobrze wyposażoną przyczepę kempingową (a nie wyłącznie leciwą "niewiadówkę", albo nie za duży koniowóz). Dopuszczalna masa zestawu podwyższona do 4250 kg pozwala na stworzenie bezpiecznego zestawu, w którym "holownik" jest wyraźnie cięższy od ciągniętej przez niego przyczepy.