Prawo jazdy B1 jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 16 lat. Młody fan motoryzacji może wówczas kierować pojazdami czterokołowymi, jeśli uda mu się przejść przez kurs oraz zdać egzamin państwowy. Test sprawdzający umiejętności potwierdzi, czy dana osoba ma wszystkie potrzebne umiejętności do poruszania się w ruchu drogowym.

Jakimi samochodami może jeździć osoba, która ma prawo jazdy B1?

Jeśli uda się nam uzyskać prawo jazdy B1, to będziemy mogli wsiąść za kierownicę pojazdów czterokołowych osobowych, których masa nie przekracza 400 kg. W przypadku pojazdów towarowych - dopuszczalna masa wynosi 550 kg. Warto również wiedzieć, że maksymalna moc silnika to nie więcej niż 15 kW, czyli 20,4 KM.

Prawo jazdy B1 pozwala także kierowcy na uzyskanie kategorii AM. AM można uzyskać w momencie, gdy mamy skończone 14 lat. Dokument ten potwierdza umiejętności kierowania motorowerem oraz lekkim czterokołowcem i zespołem pojazdów, składającym się z motoroweru lub czterokołowca z przyczepą.

Jakie samochody są dostępne na rynku dla posiadaczy dokumentu prawo jazdy B1?

Póki co, posiadacze prawa jazdy B1 nie mają zbyt dużego wyboru wśród modeli, które spełniałyby powyższe wymagania techniczne. Niska masa, do tego bardzo słabe osiągi na drodze i wysoka cena - te czynniki z pewnością nie zwiększają zainteresowania samochodami dla kierowców z prawem jazdy kategorii B1.

W Polsce dostępnych jest kilka modeli, które spełniają założenia ustawodawcy. Popularnym wśród młodych kierowców modelem jest Microcar M.GO, napędzany dwucylindrowym silnikiem diesla o pojemności 0,5 litra. Silnik ten generuje aż 8 KM. W motoryzacyjnych serwisach ogłoszeniowych znajdziemy sporo używanych modeli z 2011 roku. Cena, z którą trzeba się liczyć to nawet 27 tysięcy złotych.

Jedną z niewielu interesujących ofert jest także Romet 6E, czyli mikrosamochód zbudowany z chińskich podzespołów z napędem elektrycznym. Ten mały pojazd przejedzie na jednym tankowaniu 106 kilometrów. Nowy model kosztuje blisko 30 tysięcy złotych.

Kolejnym drogim samochodem dla 16-latków może być ZD D2S, czyli mikro elektryczny samochód z Chin. ZD D2S ma 20,4 KM, 90 NM maksymalnego momentu obrotowego i pojemny bagażnik - aż 274 litry. Tego samochodu nie można kupić na własność - aktualnie można skorzystać z wynajmu długoterminowego. Model ten przez jakiś czas był dostępny w ofercie miejskich samochodów znanego operatora carsharingowego.

Prawo jazdy B1 - ile kosztuje kurs?

Wielu młodych, przyszłych kierowców szuka w internecie informacji, ile kosztuje kurs na prawo jazdy B1. Zazwyczaj cena jest zależna od wybranego ośrodka nauki jazdy, aczkolwiek możemy spodziewać się kwoty około 1,5-2 tysięcy złotych.

Aby ukończyć kurs, pozwalający na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy, trzeba odbyć 20 godzin praktycznych. To znacznie łatwiejsze warunki dla kierowców, bowiem, ci, którzy chcą uzyskać prawo jazdy kategorii B, muszą zaliczyć aż 30 godzin teoretycznych, jak i 30 godzin praktycznych.

Czy w Polsce wiele osób ma prawo jazdy B1?

Właściwie, w naszym kraju statystycznie niewiele osób posiada uprawnienia do kierowania przed 16. rokiem życia. Zazwyczaj, prawo jazdy B1 chcą uzyskać młode osoby, które mieszkają daleko od szkoły, a muszą samodzielnie pokonywać trasę do ośrodka edukacji.

To, co najbardziej zniechęca młode osoby do rozpoczynania kursu na prawo jazdy B1 to oczywiście cena i data ważności uprawnień. Nie ma co się dziwić - dokument potwierdzający możliwość kierowania mikrosamochodami przyda się pewnie na maksymalnie 2 lata, bo z pewnością kierowca po ukończeniu 18. roku życia będzie chciał przenieść się do znacznie mocniejszego i szybszego pojazdu.

Wielu 16-latków z utęsknieniem czeka na 18-te urodziny, by móc rozpocząć starania o prawo jazdy kategorii B. To najbardziej popularna i pożądana kategoria w naszym kraju.