Artykuł został pierwotnie opublikowany 04.09.2021 r.

Jak zapłacić mandat karny?

Jak można opłacić mandat karny? Pierwszym sposobem jest uiszczenie należności bezpośrednio po otrzymaniu dokumentu z grzywną. Dotyczy to jednak wykroczeń, podczas których kierujący został zatrzymany przez policję. W takiej sytuacji możemy zapłacić daną kwotę bezpośrednio u funkcjonariusza. Co ważne, od 2018 roku udostępniono także płatności kartą płatniczą lub kodem BLIK. Obecne radiowozy służb są wyposażone w terminale. Jeśli jednak nie mamy w danej chwili możliwości opłacenia mandatu, istnieje opcja jego przyjęcia z obowiązkiem zapłaty w ciągu 7 dni od otrzymania grzywny.

Jak zapłacić mandat przez internet?

Chcąc zapłacić mandat online, powinniśmy skorzystać z bankowości elektronicznej lub aplikacji naszego banku, zainstalowanej na smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym. Wybieramy zakładkę "przelewy podatkowe". Spośród różnych typów formularzy możemy wskazać "Mandaty". Należy wybrać przelew do Urzędu Skarbowego w Opolu. Jego pełny adres brzmi następująco: I Urząd Skarbowy w Opolu, ul. Rejtana 3B, 45-331 Opole.

Bardzo ważnym polem, które musimy uzupełnić uważnie, jest oczywiście PESEL. To na jego podstawie inne podmioty odpowiedzialne za weryfikację i egzekwowanie grzywien będą mogły przypisać daną karę do obywatela. Wraz z wypełnieniem nr PESEL, imię i nazwisko powinno pojawić się automatycznie. Ostatnim krokiem, który należy zrobić, jest wypełnienie identyfikacji zobowiązania, czyli seria i numer mandatu – te widoczne są na dokumencie papierowym, które dostaliśmy od policjanta. Pamiętajmy, aby przed wysłaniem przelewu dokładnie sprawdzić wszystkie dane.

Jak zrobić przelew na mandat?

Płatności online są ogromnym ułatwieniem dla osób, które nie mogą w danej chwili uiścić należności. Często nie posiadamy akurat kwoty, która jest wymagana do opłacenia grzywny. Wybór zapłaty za pośrednictwem przelewu internetowego można uznać za niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Pamiętajmy, że każdy bank może mieć zupełnie inny szablon płatności mandatów karnych. Wszystkie jednak zostały wyposażone w te same pola – część z nich może wyświetlać się w nieco innej kolejności.

Jak zapłacić mandat na poczcie?

Możemy wybrać opcję płatności w najbliższej placówce pocztowej. Do tego powinniśmy użyć oryginalnego dokumentu, który dostaliśmy od służb mundurowych. Jest to tzw. mandat karny kredytowany. Chodzi tutaj głównie o odcinki A oraz B. Następnie powinniśmy przejść do wypełniania formularza. W opisie przelewu koniecznie podajmy wspomnianą wcześniej serię i numer mandatu. Oczywiście nie może zabraknąć danych personalnych osoby.

W kolejnym kroku wypiszmy adres I Urzędu Skarbowego w Opolu, który zajmuje się sprawami grzywien za wykroczenia drogowe. Płacąc mandat na poczcie, powinniśmy pamiętać, że taka usługa nie jest darmowa. Niestety trzeba ponieść koszt transakcyjny, wynoszący 10 zł. Taki rodzaj płatności wymaga więcej czasu niż w przypadku jego alternatywy internetowej. Niektóre osoby preferują jednak udanie się do placówki Poczty Polskiej.

Posiadanie prawa jazdy to ogromne ułatwienie – zwłaszcza w życiu codziennym i zawodowym. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, roztargnienie i możemy złamać prawo. Najczęściej dochodzi do przekroczenia dozwolonej prędkości w miejscu, w którym znajduje się fotoradar. Często chodzi także o parkowanie w nieodpowiednim miejscu. Każdy rodzaj niezastosowania się do prawa ruchu drogowego skutkuje nałożeniem mandatu – na szczęście możemy opłacić go na wiele sposobów, również nie ruszając się z domu.