Nowoczesne smartfony potrafią prawie wszystko, a samo korzystanie z nich do rozmów stało się już czymś mniej ważnym. Takie urządzenie to już przenośny, a co najważniejsze, mały komputer. Wciąż powstają nowe aplikacje, które ułatwiają codzienne życie.

Jednym z najnowszych pomysłów jest zastąpienie tradycyjnych dokumentów odpowiednią aplikacją dostępną w smartfonie. Programiści w USA już realizują taki projekt, który będzie gotowy w 2015 roku.

Przygotowuje go ministerstwo transportu stanu Iova we współpracy z firmą MorphoTrust, która ma stworzyć odpowiednie aplikacje do systemów Android i iOS. Dostęp do nich będzie możliwy za pośrednictwem kodu PIN.

Podczas kontroli właściciel smartfona nie będzie przekazywał swojego urządzenia policjantowi, gdyż ten będzie w stanie bezprzewodowo odczytać udostępnione dane. Jednak w tym czasie będą blokowane pozostałe dane telefonu.

Pierwsze testy nowego rozwiązania zapowiadane są na drugą połowę 2015 roku. Trudno jednak przewidzieć jak zareagują na to kierowcy. Jeżeli system elektronicznego prawa jazdy przyjmie się w USA, to zapewne można spodziewać się jego wdrożenia w niektórych krajach europejskich.