• Prawa jazdy z Czech proponuje jedna ze stron internetowych - wystarczy podać swoje dane i przesłać zdjecie
  • Wcześniej oferowano prawa jazdy z Ukrainy, ale te dokumenty były autentyczne, choć uzyskane nielegalnie
  • Za uczestniczenie w procederze nielegalnego uzyskania prawa jazdy przewidziana jest kara

„Witamy Cię w naszym serwisie! Szukasz legalnego i pewnego sposobu na prawo jazdy? Nie możesz zdać egzaminu? Dobrze trafiłeś! Oferujemy Tobie możliwość wyrobienia czeskiego prawa jazdy, bez kursów i egzaminów!” – takimi słowami wita nas jeden z serwisów internetowych.

Już sama nazwa „gdzie kupić” daje do myślenia, bo z tego, co nam wiadomo, prawo jazdy się raczej zdaje, a nie kupuje. Jednak wątpiących w legalność oferty, autorzy strony przekonują jeszcze innymi argumentami. Czytamy, że nie mamy do czynienia z firmą, a jedynie z aktywistami, którzy „nie popierają aktualnego systemu w Polsce”. Według wspomnianych aktywistów „żyjemy w wolnym kraju, dlatego każdy obywatel Polski powinien mieć prawo do posiadania prawa jazdy. Polskie WORD-y i urzędy zdzierają z nas tylko kasę, egzaminatorzy, zamiast pomagać w uzyskaniu prawa jazdy, celowo oblewają egzaminy, nabijając sobie przy tym kieszenie”.

Hasła chwytliwe, ale nie mające wiele wspólnego z prawem i obowiązującymi przepisami. Jak działa tu mechanizm do końca jeszcze nie wiemy. Co prawda wysłaliśmy formularz z prośbą o kontakt, ale do momentu publikacji nie dostaliśmy odpowiedzi. Niestety, numeru telefonu, ani adresu nie ma, na dole strony jedynie umieszczono zdjęcie „dyrektora naczelnego” (cokolwiek to znaczy) serwisu, który obiecuje klientom rzetelność i dyskrecję.

Pomysłodawcy serwisu twierdzą, że wystarczy złożyć zamówienie online na wybraną kategorię prawa jazdy oraz podać: pesel, adres, skan podpisu oraz zdjęcie legitymacyjne do prawa jazdy. Po dokonaniu wpłaty – wszystkie kategorię oprócz AM kosztują 700 zł, ale przy wyborze więcej niż jednej „aktywiści” proponują rabat – wystarczy czekać 2-3 tygodnie na list z dokumentem. Ciekawe tylko, czy pocztą przyjdzie podrobione prawo jazdy, dokument załatwiony za łapówkę, czy pieniądze znikną razem z firmą?

Wcześniej były prawa jazdy z Ukrainy

Prościej się nie da! Tak, ale raczej trafić do więzienia. Przekonało się o tym kilkadziesiąt osób, które kilkanaście miesięcy temu zamówiło „lewe” prawa jazdy z Ukrainy.

W tamtym przypadku chętni do zdobycia prawa jazdy za pieniądze wyjeżdżali na Ukrainę, gdzie byli fikcyjnie meldowani. Następnie udawali się pod ośrodek egzaminacyjny we Lwowie, nie bez egzaminu odbierały ukraińskie prawo jazdy. Na podstawie ukraińskiego prawa jazdy, podejrzani wymieniali je na polskie odpowiedniki.

Dotychczas Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu oskarżyła 11 osób, które przyznały się do winy. Prokuratura nadal prowadzi postępowanie wobec 65 dalszych podejrzanych, a w najbliższym czasie zarzuty usłyszy kolejne 40 osób. Zarzuty usłyszała jedna z osób organizujących proceder, w stosunku do drugiej prokuratura nadal zbiera dowody.

Dla osób, które nie przyznały się do winy, prokuratura będzie domagała się kary więzienia. Za ten czyn grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Z kolei posługiwanie się fałszywym dokumentem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5!