Rodzaj oświetlenia, które musi zostać uruchomione przez kierowcę przed rozpoczęciem jazdy, to światła mijania. To właśnie one są najpopularniejsze ze względu na to, że są używane za każdym razem w trakcie poruszania się po jezdni. W pojazdach znajdziemy także oświetlenie drogowe, awaryjne, pozycyjne, a czasem także Światła postojowe. Nie wszystkie samochody są wyposażone w te ostatnie. Dlatego początkujący kierowca może mieć trudności z zapamiętaniem, kiedy jakie światła powinien włączyć.

Do czego służą światła pozycyjne pojazdu?

Światła pozycyjne to element znajdujący się w każdym samochodzie. Ich przeznaczenie można w prosty sposób zapamiętać, sugerując się nazwą – służą one bowiem do określenia pozycji pojazdu w trakcie postoju. Kiedy używać świateł pozycyjnych? Nie musimy uruchamiać ich, stojąc w wyznaczonym miejscu na parkingu czy w garażu. Taką czynność powinniśmy wykonać, znajdując się na poboczu lub wzdłuż drogi, przy której nie ma zakazu postoju, a także w samochodzie holowanym. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza podczas złej widoczności na drodze.

Choć przepisy drogowe nie określają precyzyjnie, co oznacza zła widoczność, możemy zasugerować się zasadą dotyczącą uruchamiania świateł przeciwmgielnych – należy używać ich w momencie, gdy widoczność będzie mniejsza niż 50 metrów. Może to mieć miejsce zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, w czasie deszczu, burzy lub opadów śniegu. Z oświetleniem pozycyjnym często mylone są światła postojowe. Czym właściwie się różnią i czy nazwy te można stosować zamiennie?

Światła postojowe a pozycyjne – czym się różnią?

Podstawową różnicą pomiędzy światłami postojowymi a pozycyjnymi jest to, że te ostatnie nie znajdują się w wyposażeniu wszystkich pojazdów. Jest to jedynie dodatkowy typ oświetlenia wprowadzony przez producentów w niektórych samochodach. Światła postojowe można uruchamiać na wiele sposobów – tylko po prawej bądź lewej stronie pojazdu, z przodu lub z tyłu pojazdu. Tego typu reflektory mogą być wykorzystane jedynie w pojazdach o długości nie większej niż 6 metrów i szerokości poniżej 2 metrów.

Światła postojowe, podobnie jak pozycyjne, swoim działaniem mają zapewnić bezpieczeństwo podczas postoju w warunkach pogodowych, które ograniczają widoczność, oraz w trakcie holowania przez inny pojazd. Ograniczenia dotyczą rozmiaru samochodu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, które znajdują się w każdym pojeździe, to nie można zrobić tego w odwrotny sposób. Dodatkowe reflektory nie mogą pełnić funkcji tych będących obowiązkowym elementem wyposażenia.

Światła postojowe – co mówią przepisy?

Warto pamiętać, do czego służą światła pozycyjne pojazdu – znajdują się one w każdym samochodzie i są o wiele ważniejsze od postojowych – te pełnią jedynie dodatkową funkcję oświetlenia i występują tylko w niektórych autach. Co więcej, pierwszy rodzaj oświetlenia składa się z dwóch białych lamp z przodu oraz dwóch koloru czerwonego zamontowanych z tyłu samochodu. Światła postojowe powinno dać się włączyć przynajmniej po jednej stronie pojazdu bez konieczności uruchamiania silnika.

Zanim rozpoczniemy jazdę samochodem, warto dowiedzieć się, kiedy włączyć jakie światła. W nocy powinniśmy używać w miarę możliwości reflektorów awaryjnych, jednak dopuszczalne jest zastąpienie ich pozycyjnymi. Aby dokładnie zapamiętać różnice, warto przekonać się o nich w praktyce – to pozwoli nam łatwo przyswoić wiedzę i stać się odpowiedzialnym kierowcą.