Teoretycznie nasza młodzież powinna być doskonale przygotowana do uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującymi od lat programami nauczania już w szkole podstawowej na lekcjach wychowania komunikacyjnego każdy uczeń powinien poznać zasady korzystania z dróg i obowiązujące przepisy.

Na tym jednak nie koniec – szkoły powinny zapewnić wszystkim dziesięciolatkom możliwość zdobycia karty rowerowej. W praktyce bywa z tym różnie. Wszystko zależy od zaangażowania dyrektorów i nauczycieli zajmujących się wychowaniem komunikacyjnym.

Karta rowerowa, radzimy jak zdobyć dziecięce prawo jazdy Foto: Auto Świat
Karta rowerowa, radzimy jak zdobyć dziecięce prawo jazdy

Mało kto pamięta o tym, że nadal obowiązują przepisy, w myśl których osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą jeździć na rowerze po drogach publicznych, tylko jeśli mają kartę rowerową, motorowerową lub prawo jazdy. W taryfikatorze przewidziano nawet mandat za jazdę na rowerze bez uprawnień – w wysokości 100 zł.

Dzieci w wieku poniżej 10 lat mogą jeździć jedynie w towarzystwie osoby dorosłej.W myśl kodeksu drogowego są one traktowane wtedy jako piesi, wolno im więc jeździć również po chodnikach.Poza kartą rowerową niepełnoletni uczestnicy ruchu mogą jeszcze uzyskać kartę motorowerową (od 13. roku życia) oraz od 16. roku życia prawo jazdy kategorii A1 (na motocykle o pojemności skokowej do 125 cm3 i mocy do 11 kW), B1 (pojazdy trójkołowe lub czterokołowe o masie do 550 kg, z wyjątkiem motocykli) oraz T (na ciągniki rolnicze oraz pojazdy wolnobieżne).

Karty rowerowe i motorowerowe wydają dyrektorzy szkół (dokumenty te nie są wymagane w przypadku osób pełnoletnich), natomiast zdobycie prawa jazdy wymaga ukończenia kursu i zdania egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.