To zakrawa na cud: porozbijane, często zupełnie zajeżdżone, najtańsze samochody kupowane przez handlarzy we Włoszech, Niemczech czy Holandii w drodze do Polski przemieniają się niczym woda w wino. Ślady po kolizjach znikają, a przebiegi spadają do poziomu co najwyżej przeciętnego lub wręcz niskiego. Jako bezwypadkowe samochody z małym przebiegiem, potwierdzonym pieczątkami w książkach serwisowych, trafiają na place komisów i pojawiają się na portalach internetowych.

Jak to możliwe? Żeby znaleźć odpowiedź, wystarczy zajrzeć na najpopularniejszy portal aukcyjny. Wpiszmy w okienko wyszukiwarki hasło „książka serwisowa”. Część trafień będzie dotyczyła samochodów, ale co najmniej 200-250 powiązanych jest z zakładką „literatura”. Ta „literatura” jest na tyle popularna, że niezależnie od kraju pochodzenia auta bez kłopotu kupimy do niego oryginalną, niewypełnioną książeczkę, czasem pachnącą drukarnią, a czasem podniszczoną, co zresztą przez handlarzy i kupujących nie jest traktowane jako powód do obniżenia ceny, gdyż ta nosząca ślady używania wygląda bardziej autentycznie.

Książka serwisowa - Czyli, wielka lipa! Foto: Auto Świat
Książka serwisowa - Czyli, wielka lipa!

Jeśli mamy więc Mercedesa, w którym cofnęliśmy licznik z 300 tys. km do np. 130 tys. km, to za 100-120 zł kupujemy firmową książeczkę polską, holenderską albo oryginalny niemiecki Wartungsheft. Teraz, jeżeli jesteśmy profesjonalistami i żyjemy ze sprzedaży używanych samochodów, wyciągamy z szuflady kilka długopisów, jedną albo dwie pieczątki i wypełniamy wszystko jak należy. Przyda się jeszcze domowa drukarka i papier naklejkowy, bo książeczki wielu marek wyposażane są w specjalne wklejki. Jeśli mamy oryginalną książkę ze zbyt wysokim przebiegiem, wklejkę możemy odzyskać i umieścić w nowej książeczce.

A jeśli jesteśmy tylko początkującym sprzedawcą „kręconych” pojazdów i nie mamy niezbędnych akcesoriów? Musimy podpatrzeć, jak wypełniona jest oryginalna książka w podobnym aucie, zamówić pieczątki (nie trzeba do tego żadnych dokumentów) albo zapytać sprzedawcę czystych druków, czy nie „odtworzyłby” historii naszego auta za dodatkową opłatą. Nic prostszego!

Artykuł przygotowywaliśmy na kilka dni przed tym, jak administrator portalu Allegro.pl ukrył dane kupujących. Dzięki temu udało nam się jeszcze sprawdzić, kto kupuje książeczki przeglądów. Przykład pierwszy z brzegu: użytkownik portalu kupił książkę serwisową do Mercedesa. Na swoich aukcjach ta sama osoba wystawiała Mercedesa klasy C za prawie 80 tys. zł i zapewniała, że auto ma niski przebieg potwierdzony książką przeglądów. Na innej aukcji sprzedawca także proponował Mercedesa „serwisowanego w ASO”.