Auto Świat Porady Prawo Małe dziecko na drodze dla rowerów? To nielegalne!

Małe dziecko na drodze dla rowerów? To nielegalne!

Na drogach dla rowerów w dużych miastach jest tłoczno i niebezpiecznie: szybko przemieszczający się rowerzyści mijają się z jadącymi pełnym gazem na hulajnogach elektrycznych i monocyklach. Wjazd na ścieżkę rowerową z małymi dziećmi jest nie tylko niebezpieczny, lecz także niedozwolony!

Male dziecko na drodze dla rowerów? Wykluczone! By jechać rowerem drogą dola rowerów trzeba mieć albo kartę rowerową, albo ukończone 18 lat!
Maciej Brzeziński / Istockphoto
Male dziecko na drodze dla rowerów? Wykluczone! By jechać rowerem drogą dola rowerów trzeba mieć albo kartę rowerową, albo ukończone 18 lat!
  • Dziecko w wieku do 10 lat jadące rowerem pod opieką osoby dorosłej traktowane jest przez przepisy jako pieszy
  • Piesi nie mają prawa przebywać na drodze dla rowerów
  • Nielegalne, choć nagminne, jest też też poruszanie się po drodze dla rowerów hulajnogą lub podobnym pojazdem

Droga dla rowerów jest przeznaczona do ruchu rowerów – żadne inne pojazdy nie mogą poruszać się po niej zgodnie z prawem. W praktyce drogami dla rowerów jeżdżą rolkarze, wrotkarze, itp. osoby traktowane przez przepisy jako piesi. W sumie nie ma problemu, dopóki nie dojdzie do zderzenia z rowerzystą, który w takim wypadku będzie występował w roli poszkodowanego.

(...) droga dla rowerów – droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (...)

Rowerzysta co do zasady ma jechać drogą dla rowerów, a jeśli jej nie ma – jezdnią. Od tej zasady są jednak wyjątki, w pewnych sytuacjach rowerzysta, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym, ma prawo jechać chodnikiem (np. wtedy, gdy na jezdni obowiązuje limit prędkości wyższy niż 50 km/h).

Dziecko na drodze dla rowerów nielegalnie!

Są i takie sytuacje, gdy rowerzysta nie ma prawa jechać drogą dla rowerów. Dotyczy to bardzo młodego rowerzysty w wieku do 10 lat, który znajduje się pod opieką osoby dorosłej. Jest tak dlatego, że takie dziecko definiowane jest przez Kodeks drogowy jako... pieszy.

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pieszy – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

Oznacza to, że dziecko jadące na rowerze pod opieką osoby dorosłej powinno jechać chodnikiem. Osoba, która jedzie na rowerze, opiekując się dzieckiem jadącym na rowerze, może (choć nie musi) też jechać chodnikiem.

Oznacza to także, że małe dziecko na rowerze jadące pod opieką osoby dorosłej ma prawo przejeżdżać po przejściu dla pieszych na rowerze – gdyż formalnie jest pieszym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

A co z dzieckiem w wieku do 10 lat jadącym rowerem bez opieki osoby dorosłej? Choć nie wynika to wprost z Kodeksu drogowego, można przyjąć, że także nie może ono jechać drogą dla rowerów, gdyż nie ma ono uprawnień do kierowania rowerem po żadnej drodze publicznej bez opieki, ponieważ nie ma... prawa jazdy. Karta rowerowa wydawana jest po ukończeniu 10 roku życia. Bez karty rowerowej rowerem po drodze publicznej mogą jeździć wyłącznie osoby pełnoletnie.

Hulajnogi na drogach dla rowerów także niezgodnie z prawem!

Warto wiedzieć: choć dużo mówi się o tym, że ministerstwo infrastruktury pracuje nad przepisami dopuszczającymi do ruchu hulajnogi elektryczne i mają one „zostać skierowane” na drogi dla rowerów, na razie mamy do czynienia wyłącznie z projektami, a nie z obowiązującym prawem. Oznacza to, że wszystkie inne niż rower pojazdy znajdujące się na drodze dla rowerów poruszają się to drogą nielegalnie. Nie ma problemu, dopóki się nic nie stanie. Jeśli jednak dojdzie do wypadku jadącego hulajnogą z rowerzystą, rowerzysta może twierdzić (zgodnie z prawem), że jadący hulajnogą... znajdował się na tej drodze wbrew przepisom i przyczynił się w ten sposób do wypadku.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków