O przepisach drogowych wiesz tyle, ile ci powie ktoś, kto się na tym dobrze (zawodowo) zna. Jeśli szukasz konkretnej odpowiedzi na nurtującą cię kwestię, masz problem. Internet? Zapomnij! Po pierwsze, wybrane przepisy drogowe zmieniają się nawet kilka razy w roku i nigdy nie wiesz, czy „bryk”, na który trafiłeś, jest aktualny. Po drugie, przepisy są w wielu punktach niejasne i wiele osób błędnie je interpretuje. Po trzecie, są uchwalane przez amatorów i często okazują się nielogiczne lub niepełne. Po czwarte, interesujący nas temat (gdybyśmy chcieli przestudiować np. kodeks drogowy) prawie nigdy nie jest wyczerpany w jednym miejscu.

Szukajcie wiatru w polu! Wątpliwości kierowców dotyczą podstawowych, codziennych kwestii: jak jeździć po rondzie, czy rowerzysta może przejeżdżać po zebrze, ograniczeń prędkości itp. Ilekroć w „Auto Świecie” ukazuje się artykuł o przepisach, pojawiają się uwagi: to przecież bez sensu albo nie macie racji – cóż, z tą materią różnie bywa, ale staramy się rację mieć.

Czy rowerzysta może przejeżdżać po pasach dla pieszych? Nie, ale pieszy może. Za pieszego uważa się także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Czyli dziecko może. A co z opiekunem? Z cytowanego przepisu to nie wynika!

Tego dowiadujemy się wiele stron dalej, w innym rozdziale kodeksu drogowego: Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem. A czy dziecko może jechać bez fotelika w aucie? Tak, jeśli ma 3 lata i tylko na tylnej kanapie, pod warunkiem że dwoje pozostałych dzieci posadzono w fotelikach i nie mieści się trzeci. A jeśli trzeci fotelik zmieściłby się z przodu, to czy dalej trzecie dziecko może jechać z tyłu bez fotelika? Ustawodawca zapomniał to sprecyzować.

A do którego punktu drogi obowiązuje ograniczenie prędkości? Wiadomo – do znaku, który je zmienia, albo do skrzyżowania. Ale jeśli znak z „trzydziestką” umieszczono pod tablicą z nazwą miejscowości, to obowiązuje on na całym jej terenie i jeśli po drodze były inne znaki z ograniczeniem, to każde skrzyżowanie przywraca limit określony na tym pierwszym znaku. Tyle że z kodeksu drogowego o tym się nie dowiecie – jest w rozporządzeniu. Ale policjanci mieli to na szkoleniach...

A czy wolno używać świateł żółtych selektywnych? Z internetu zapewne dowiecie się, że nie. Jednak z szóstego załącznika do rozporządzenia wydanego do ustawy dowiadujemy się, że w przypadku lamp przeciwmgielnych nie ma problemu. Takich przykładów są dziesiątki, jeśli nie setki. W Polsce każdy musi być prawnikiem, żeby znać przepisy wymyślone dla każdego.

Naszym zdaniem

Doszło do tego, że sztuką jest nie tyle zapamiętanie większości ważnych przepisów drogowych, ile wiedza, gdzie tych przepisów szukać. W internecie co specjalista, to inna opinia na temat tego samego przypadku – i wcale mnie to nie dziwi.