Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę? Foto: Auto Świat
Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę?

Bez pośpiechu, ale za to starannieW wypadku szkody likwidowanej z OC sprawcy nie ma powodów do szalonego pośpiechu. Na zgłoszenie szkody mamy 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia, jednak nie więcej niż 10 lat od chwili zdarzenia. Zupełnie inaczej jest w wypadku szkód z ubezpieczenia AC – tutaj decydują ogólne warunki ubezpieczenia, z którymi należy się zapoznać. Wielu ubezpieczycieli żąda niezwłocznego zgłoszenia szkody, np. w ciągu 24 godzin. Warunkiem sprawnego rozpoczęcia procesu likwidacji szkody jest przedstawienie towarzystwu ubezpieczeniowemu dokumentów, które w sposób jednoznaczny opisywałyby okoliczności, w jakich doszło do kolizji czy wypadku. Kluczowa kwestia to wskazanie sprawcy. Z punktu widzenia poszkodowanego najlepiej jest, kiedy na miejscu zdarzenia zjawi się policja, bowiem jeśli ustali i ukarze winnego, to sprawa odpowiedzialności za szkodę jest właściwie przesądzona.

Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę? Foto: Auto Świat
Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę?

Policja nie zawsze jest potrzebnaZawiadamianie policji o kolizji nie zawsze jest wymagane. Przepisy mówią o konieczności wezwania jej tylko w przypadkach, gdy są osoby ranne lub zabite, oraz wtedy, kiedy mamy podejrzenia, że kierowca uczestniczący w zdarzeniu drogowym znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. W innych sytuacjach mamy wolną rękę, co ma znaczenie np. gdy od operatora policyjnej gorącej linii dowiemy się, że przyjazdu patrolu możemy spodziewać się za kilka godzin. Pamiętajmy, że z punktu widzenia poszkodowanego koniecznym warunkiem rezygnacji z wezwania policji jest uzyskanie oświadczenia od sprawcy wypadku. Jeszcze lepiej, gdy sprawca i poszkodowany wypełnią druk "wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym". Wiele firm wręcza taki druk klientom przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC. Warto wozić ten druk w samochodzie, ponieważ ułatwia on dopełnienie formalności – wypełniając go, mamy pewność, że podaliśmy wszystkie potrzebne informacje.

Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę? Foto: Auto Świat
Ubezpieczenia - Jak szybko zlikwidować szkodę?

Złożenie oświadczenia przez sprawcę kolizji po zdarzeniu drogowym to absolutna konieczność! W żadnym wypadku nie dajmy się zwieść np. wizytówką i obietnicą, że później wszystko załatwimy. Doświadczenia wielu osób pokazują, że później sprawca może zupełnie inaczej opisywać przebieg zdarzenia. Kierujmy się rozsądkiem, a wobec sprawcy zawsze stosujmy – tak jak i na drodze – zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli w jednoznaczny sposób przyznaje się on do spowodowania kolizji, okazuje wszystkie dokumenty, wypełnia oświadczenie o winie, to możemy uznać, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak kombinuje, w oświadczeniu używa niejasnych sformułowań albo przedstawia dokumenty budzące wątpliwości, to nie ryzykujmy – wezwijmy policję, która wyjaśni sytuację.Zdaniem EkspertaUbezpieczyciel ma obowiązek, po otrzymaniu zawiadomienia o zajściu zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową, w terminie 7 dni od jego otrzymania poinformować zawiadamiającego, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania. Zgłaszając roszczenie, musimy pamiętać o zakreślonych terminach określonych w KC i OWU, możemy jednak mieć pewność, że do 7 dni od zgłoszenia, a w przypadku PZU SA w dniu zgłoszenia szkody, otrzymamy pełną informację o niezbędnych dokumentach. Przy szkodach zgłaszanych z OC posiadaczy pojazdów istotnym jest, że w przypadku zderzenia pojazdów to poszkodowany musi udowodnić winę sprawcy. Komfortowa sytuacja jest wtedy, gdy na miejscu kolizji była policja i sporządziła notatkę. Najczęściej jednak przy drobnych szkodach notatkę samodzielnie sporządzają poszkodowany i sprawca. Musimy pamiętać, aby notatka zawierała dane pojazdów, kierowców, dokładny opis kolizji, zakres uszkodzeń pojazdów, potwierdzenie ubezpieczenia OC oraz podpisy uczestników i świadków. Notatkę z kolizji należy sporządzić zawsze na miejscu zdarzenia, w chwili powstania kolizji. W przypadku gdy sprawca próbuje odwlec lub uniknąć spisania notatki, należy wezwać policję.Artur Piechel Dyrektor ds. Likwidacji Szkód KomunikacyjnychBiuro Likwidacji Szkód PZU SA