Jedne firmy stosunkowo łagodnie traktują młodych, niedoświadczonych kierowców, za to mają niezbyt korzystne warunki dla osób starszych, inne z kolei oferują osobom do 25.  roku życia zaporowe stawki mające skłonić je do poszukania lepszej oferty.

Zgodnie z prawem ubezpieczyciel nie może nikomu odmówić wystawienia polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale żadna ustawa nie zabroni mu celowego zniechęcania pewnych grup klientów poprzez stosowanie odpowiedniej polityki cenowej. Jeśli więc znajomy poleca nam jakąś firmę, twierdząc, że zaproponowała mu stawki znacznie lepsze niż konkurencja, to lepiej go bezkrytycznie nie słuchać. Może się okazać, że akurat dla nas ta firma będzie droższa od pozostałych.

Co więcej, nawet jeśli przed rokiem, kupując polisę, bardzo dokładnie porównaliśmy wszystkie oferty, nie oznacza to, że w tym roku nie warto tego zrobić znowu! Sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo szybko się zmienia. Według analiz Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych, przeprowadzonych na zlecenie „Gazety Prawnej”, tylko w ciągu ostatniego kwartału w wielu towarzystwach ceny polis OC dla określonych grup klientów zmieniły się nawet o ponad 20 proc. (w niektórych przypadkach nawet o blisko 30 proc.). Nie da się przy tym roszyfrować reguły, którą kierowali się ubezpieczyciele. Np. doświadczeni kierowcy mający niewielkie auta zarejestrowane w Poznaniu, jeśli korzystają z oferty Compensy, zapłacą teraz znacznie mniej niż w ubiegłym roku.

Z kolei będący w takiej samej sytuacji klienci PTU zapłacą nawet o ok. jedną trzecią więcej niż poprzednio! Jednak nie można generalizować – nawet w tych przypadkach może się zdarzyć, że np. dla określonego typu pojazdów czy też dla określonej grupy kierowców wyliczenia mogą wyglądać zupełnie inaczej.

Jedynym sposobem przekonania się o tym jest porównanie przynajmniej kilku ofert. Można też skorzystać z pomocy brokera, który sprzedaje ubezpieczenia różnych firm.

Uwaga – jeśli znajdziemy korzystniejszą propozycję, należy pamiętać o tym, żeby w porę (a więc najpóźniej na dzień przed upływem terminu ważności polisy) wypowiedzieć dotychczasową umowę OC!

Wyszukiwanie ofert przez internet

Na polskim rynku przybywa internetowych porównywarek ofert ubezpieczycieli. Niestety, żadna z nich nie obejmuje propozycji wszystkich liczących się na polskim rynku firm, dlatego nie warto ograniczać się do korzystania z jednej. Żeby znaleźć ich adresy, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło: „porównywarka ubezpieczeń”. Popularne strony tego typu to: www.wygodnie.pl, www.ipolisa.pl, www.szybkapolisa.pl, www.rankomat.pl czy www.polisowo.pl. Funkcję wyszukiwania ubezpieczeń oferuje na swoich stronach również  mBank.  Na stronach większości firm ubezpieczeniowych można znaleźć aplikacje do samodzielnego wyliczania wysokości składek, a często nawet do zawierania ubezpieczeń.