• Bitwa między konsolami pozostaje zacięta – trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę
  • Różnice w parametrach technicznych nie zawsze przekładają się na wrażenia z grania
  • Obie konsole generują grafikę oszałamiającej jakości

Dla zapalonych graczy jest to jedno z absolutnie fundamentalnych zagadnień: PlayStation 5 (PS5) czy Xbox Series X/S? Cóż, oba obozy mają swoich wyznawców, którzy przy okazji debiutu nowych generacji obu konsol zostaną przy swoim i z PS4 przesiądą się na PS5, a z Xboxa One na Series X/S. Ale jest cała rzesza osób, które teraz dopiero w świecie konsol zadebiutują.

Nowe PlayStation (wym. 39 x 10 x 26 cm) mocno odróżnia się wizualnie od poprzednika, a uwagę zwracają dwa wystające panele boczne. Xbox sprawia wrażenie bardziej kompaktowego i prostszego, front konsoli (30 x 15 x 15 cm) ma regularny kształt, odcinają się tylko port USB i napęd Blu-ray.

Wygląd to jednak raczej kwestia drugorzędna, którą nikt kierował się nie będzie. Ważniejsze jest to, co w środku. A tu... podobnie, choć nie identycznie. Obie konsole korzystają z ośmiordzeniowego procesora AMD, z tym że w produkcie Microsoftu ma on wyższe taktowanie (3,8 wobec 3,5 GHz w PS5), obie konsole mają też kartę graficzną AMD, jednak nieco inny model. Pamięć RAM – tu remis, bo mamy do dyspozycji po 16 GB. Jeśli chodzio pojemność dysku twardego, to wygrywa Xbox – 1 TB wobec 825 GB w PS5. Trochę to dziwi, bo PS4 można było zamówić w wersji 1 TB, poza tym, jak wiadomo, efektywnie do dyspozycji będzie mniej miejsca na obu dyskach. Tymczasem tzw. nextgenowe gry, potrafiące wykorzystać możliwości sprzętu, potrafią zajmować nawet po 80-150 GB (!). Obie konsole wspierają rozdzielczość 4K.

Xbox kontra PlayStation - lepsze parametry to nie wszystko

Na papierze więc lekka przewaga Microsoftu nad Sony, jednak w praktyce jej nie widać. Można nawet odnieść wrażenie, że PS5 radzi sobie nieco lepiej, jeśli chodzi o wydajność. Xbox punktuje za to funkcją Quick Resume (patrz obok). Kontrolery są znakomite, jednak to ten z Sony daje lepszy feedback, co w grach samochodowych ma szczególne znaczenie. A jeśli nie pad, to dobra kierownica!

Xbox kontra PlayStation - naszym zdaniem

Konsole nowej generacji urywają głowę, jeśli chodzi o grafikę, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Obie mają znakomite parametry, obie dostępne są w bazowych wersjach (m.in. brak fizycznego napędu Blu-ray; w Sony to PS5 Digital Edition, w przypadku Xboxa – Series S). Microsoft zyskuje dzięki funkcji Quick Resume, Sony przekonuje znakomitym haptycznym kontrolerem. Ceny? Niemal identyczne. Wybór będzie zależał więc np. od dostępności tzw. tytułów ekskluzywnych. Na PS5 będzie to np. Gran Turismo 7.