Auto Świat Przewożenie dzieci, zwierząt i bagaży

Przewożenie dzieci, zwierząt i bagaży

Wyjazdy urlopowe dla wielu z nas oznaczają podróż w pełnym składzie rodzinnym. Mam tu na myśli również czworonożnych członków rodziny. Pełny skład oznacza też dużą ilość bagaży. Tyle zmiennych w równaniu może dać niebezpieczny wynik.

Dziecko w aucie
Onet
Dziecko w aucie

Dlaczego? Wyobraźmy sobie auto, w którym zasiada tata, mama, dwoje dzieci i Azor a bagażnik ledwo się domyka wobec czego część bagażu znajduje swoje miejsce w przedziale pasażerskim. Jeśli wszystko jest pozostawione przypadkowi, dzieci nie mają fotelików a Azor swojej klatki to w razie nawet drobnej kolizji jej skutki mogą być opłakane.

Dzieci.

Nie powiem nic odkrywczego jeśli przypomnę, że dzieci należy przewozić w fotelikach i nosidełkach przystosowanych do ich wieku, wzrostu i wagi. Bez fotelika mogą być przewożone dzieci, które ukończyły 12 lat i mają ponad 150 cm wzrostu przy czym wzrost jest tu ważniejszy od wieku. I nie jest to przepis mający na celu nabicie kasy producentom fotelików.

Podczas wypadku na pasażerów mogą działać przeciążenia do 30g czyli wszystko co znajduje się w samochodzie przez ułamek sekundy waży trzydzieści razy więcej. Azor również. Oczywiście wiele osób tłumaczy się przed policją, że ich dziecko nie chce siedzieć w foteliku a poza tym przecież my jedziemy bezpiecznie i to inni mają wypadki. Tych innych jest stanowczo za dużo i niestety wielu z nich nie ma szansy na przeżycie wypadku. Dzieci jeśli są przyzwyczajone do jazdy w foteliku są w stanie przetrwać nawet długą trasę.

Zwierzęta

Najlepiej przewozić je w specjalnych klatkach. Słowo "klatka" nie najlepiej się kojarzy ale mimo wszystko jest to dobre rozwiązanie. Ideałem jest jeśli mamy auto z nadwoziem kombi. W takiej sytuacji nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca na klatkę. Jeśli mamy wolne miejsce na tylnej kanapie to możemy tam posadzić psa ale pamiętajmy o szelkach dla niego. Takie szelki wpina się w klamrę pasów bezpieczeństwa. Nie chroni to w sposób doskonały naszego najlepszego przyjaciela ale chroni nas. W razie wypadku pies nie będzie przemieszczał się w sposób niekontrolowany. Kanapę warto zabezpieczyć specjalnym pokrowcem. Pamiętajmy też, że w razie postoju nie wolno zostawiać zwierząt w samochodzie. Podczas upałów pies lub kot mogą nie przeżyć godziny w samochodzie wystawionym na działanie promieni słonecznych.

Bagaże

Nie powinny być przewożone poza bagażnikiem. Co więcej. Jeśli mamy auto z nadwoziem kombi, hatchback lub liftback nie powinniśmy przekraczać poziomu górnej krawędzi tylnej kanapy. Tu przydają się auta "ciężarowe" z kratką. Teoretycznie kratka powinna wytrzymać napór bagaży. W kombi zdarzają się siatki zabezpieczające bagaż. Jeśli takich rozwiązań nie mamy do dyspozycji musimy pamiętać, że każdy bagaż w razie kolizji stanie się pociskiem pędzącym na spotkanie z nami. W samym bagażniku dobrze jest ułożyć wszystko w sposób uniemożliwiający przemieszczanie się walizek i toreb. Jeśli na tylnej kanapie nie ma pasażerów warto zapiąć tylne pasy bezpieczeństwa. W razie kolizji pasy wzmocnią oparcie tylnej kanapy.

Jeśli bagaże nie mieszczą się wewnątrz możemy na wyjazd wakacyjny wypożyczyć box dachowy. Jeśli dość często jeździmy samochodem na urlop zarówno w lecie jak i w zimie rozważmy zakup boxu. W dłuższej perspektywie może się to okazać tańszym rozwiązaniem.

Rowery najlepiej jest wozić na uchwycie montowanym na haku holowniczym.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków