Największe doświadczenie ze sportowymi samochodami indyjski gigant Tata, mógł mieć przy tworzeniu Jaguara F-Type. Pośrednio oczywiście. Jak wiadomo, od 2008 roku jest on właścicielem Jaguara i Land Rover'a. Oprócz posiadania w portfolio tych dwóch europejskich marek ze wspaniała historią i doświadczeniem, koncern Tata może poszczycić się budową miejskich samochodzików, cywilnych i wojskowych ciężarówek czy autobusów. Niewiele ma więc wspólnego ze sportem, ale od czegoś trzeba zacząć.

Podczas 87. salonu Geneva International Motor Show, sub-brand Taty marka Tamo pokazała światu swój pierwszy sportowo-miejski pojazd – Tamo Racemo. Choć w towarzystwie znajomych w życiu nie pochwaliłbyś się posiadaniem samochodu o takiej nazwie, to stojąc przy nim, na ustach może zagościć uśmiech i to nie drwiący.

Recamo posiada centralnie umieszczony turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1.2 l, generujący 190 KM i 210 Nm, a przeniesienie mocy odbywa się za pośrednictwem automatycznej, 6-stopniowej skrzyni biegów. Efekty? Sprint do 100 km/h trwa niecałe 6 sekund. Wynik imponujący jak na owoc indyjsko-włoskiej kooperacji, opartej o indyjski pomysł i włoskie wzornictwo.

To dwumiejscowe sportowe coupe posiada drzwi otwierane w stylu Lambo i naprawdę bajeranckie wnętrze. Został zaprojektowany w Tata Motors Design Studio w Turynie. Do budowy wykorzystano technologię MoFlex, która pozwala na większą swobodę w projektowaniu. Technika ta została użyta po raz pierwszy w przemyśle motoryzacyjnym dla tworzenia pojazdów osobowych. To nie wszystko, Racemo jest pierwszym indyjskim samochodem „phygital”, co oznacza połączenie świata fizycznego z cyfrowym, czego efektem ma być poprawienie relacji człowieka z maszyną.

W wywiadzie CEO Tata Motors Guenter Butschek powiedział: "Uruchomiliśmy nasz sub-brand Tamo, jako odpowiedź z naszej strony dla nowych technologii, modeli biznesowych i partnerstwa. Racemo to pierwsza innowacja Tamo oraz nasz emocjonalny i nieoczekiwany skok w przyszłość. Od stylizacji i projektowania do doświadczeń i technologii dla kierowcy, Racemo jest przedłużeniem osobowości klientów, jako części ich cyfrowego ekosystemu i przełamuje lody nowej, radykalnej obecności wzbudzając zainteresowanie marką dominującą."

Gdyby ktoś z was chciał przejechać się Tamo Racemo, może spełnić swoją zachciankę za pomocą platformy Microsoft Forza Horizon 3.