Auto Świat Technika jazdy: bezpieczeństwo w czasie zimy

Technika jazdy: bezpieczeństwo w czasie zimy

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki

Zima to szczególny okres dla kierowców. Niesprzyjająca aura potęguje trudne warunki drogowe. Często można spotkać ośnieżone odcinki, w wielu miejscach występuje oblodzenie, a na mokrych jezdniach wzbija się brudny pył wodny.

Technika jazdy: bezpieczeństwo w czasie zimy
Auto Świat
Technika jazdy: bezpieczeństwo w czasie zimy

Dlatego ważne jest właściwe przygotowanie auta oraz zwiększenie koncentracji w czasie jazdy. Najważniejsza kwestia to zapewnienie sobie dobrej widoczności we wszystkich kierunkach.

Przede wszystkim trzeba odśnieżyć auto.I tu uwaga! Dotyczy to nie tylko szyb, lecz także świateł i dachu. Wiele razy można spotkać na ulicach samochody wyglądające jak jadący bałwan. A zalegający na dachu śnieg podczas hamowania zsuwa się na szybę i grozi utratą widoczności. Podczas szybkiej jazdy jest zwiewany i utrudnia ocenę sytuacji innym kierowcom. Warto pamiętać, że za jazdę nieodśnieżonym autem lub takim, w którym widoczność jest ograniczona, grozi mandat nawet do 500 zł.

W czasie zimy szczególną ostrożność należy zachować w miejscach oznakowanych znakiem ostrzegawczym „Oszronienie jezdni” (A32). Na tych odcinkach drogi trzeba odpowiednio zmniejszyć prędkość i nie wykonywać gwałtownych manewrów (skrętów, hamowania, przyspieszania). Ryzyko oblodzenia powstaje, gdy temperatura zbliża się do zera lub ma ujemne wartości. Lód szczególnie często pojawia się na mostach, wiaduktach czy w zacienionych miejscach.

Bardzo ważnym znakiem drogowym w czasie zimy jest nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych (C18). Stosowanie ich dopuszczalne jest tylko na drogach pokrytych śniegiem. Czasami pod znakiem C18 umieszcza się tabliczkę z pokazanym rodzajem pojazdów, których ten nakaz dotyczy. Szybkość jazdy z założonymi łańcuchami powinna być ograniczona do 45-50 km/h. Pamiętajmy także o wożeniu przydatnych akcesoriów: szczotki lub łopatki do odgarnięcia nadmiaru śniegu, skrobaczki do lodu, kabli rozruchowych, a w kieszeni kurtki odmrażacza do zamków.

Autor Robert Rybicki
Robert Rybicki
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków