• Pakiet spoilerów kosztuje kilkadziesiąt tysięcy, ale zdecydowanie uatrakcyjnia wygląda BMW serii 5
  • Jedno z ostatnich mocnych V8 trafiło pod maskę usportowionej limuzyny - silnik ma aż 462 KM
  • BMW M550i to nie jest prawdziwa "emka", czyli auto pochodzące z manufaktury działu tuningowego BMW, ale mimo to wygląda świetnie i jeździ doskonale

W porównaniu do starszej 'piątki' w kokpicie tego BMW nie ma rewolucji, ale jest postęp. Wnętrze wydaje się bardziej zwarte, solidniej zmontowane i, cóż... tak jak dawniej przytulne. Wcale nie ma tu nadmiaru miejsca, zwłaszcza z tyłu, ale przecież nie po to się kupuje sportowe BMW, by się w nim rozsiadać. Jeśli jest to wersja M550 i xDrive z silnikiem o poj. 4,4 l, liczy się głównie to, co pod nogą: 340 kW czyli 462 KM.

BMW M550i xDrive - to nie jest pełnoktwista "emka"

To tylko wersja stylizowana na prawdziwe 'M', która to stylizacja obejmująca karbonowe lotki, dyfuzory, sportowe hamulce, komplet kół (drobne 5,5 tysiąca złotych za każde), obudowy lusterek, itp. gadżety wymaga dorzucenia do i tak słonego rachunku kolejnego woreczka pieniędzy. Jednocześnie jest to samochód na co dzień o wiele lepszy niż prawdziwe 'M': jest wystarczająco szybki, dużo łatwiejszy do opanowania (właściwie bajecznie łatwy), o wiele wygodniejszy (można wyłączyć buczenie wydechu i jednym przełącznikiem wybrać nastawy komfortowe), cóż powiedzieć: uniwersalny. Tu ważna uwaga: do tej pory 'prawdziwe' M miało napęd wyłącznie na tył, to które BMW właśnie wprowadza na rynek, będzie już autem czteronapędowym, a zatem być może nawet bardziej skutecznym niż samochód z napędem jedynie na tylną oś, niemniej wymagającym od kierowcy mniejszych... jaj. Prawdziwe tylnonapędowe 'M' to potencjalny 'Widowmaker', nasze M550i xDrive to luksusowa zabawka.

Tymczasem wśród rozważań o wyższości stylizowanej 'emki' nad prawdziwą, klucząc w ruchu miejskim, udaje się nam wywalczyć pole position na światłach. Gaz do dechy! Z przedniej części auta dochodzi stłumiony, ale bardzo rasowy dźwięk, troszkę chyba wspomagany systemem grającym, auto wyrywa do przodu, kierowcę i pasażerów przyspieszenie wciska w fotele, ale przyjemność trwa przeraźliwie krótko. Nie doliczysz do 5, a już na liczniku jest ponad 100 i stajesz się idealnym celem kręcących się po okolicy gliniarzy w radiowozie z kamerą. Zwalniasz do 50, wydaje się, że stoisz, przyspieszasz do 70 (na mandat za takie drobne wyczyny przecież cię stać), ale to niewiele zmienia. Beemką daje się jechać powoli i bez większych przeciążeń, ale trudno to na dłuższą metę wytrzymać. Ratujesz się przed zaśnięciem, zjeżdżając ze ślimaka za mostem bez zwalniania, pojawia się leciutkie przeciążenie, ale to za mało, by choć pisnęły opony. W ogóle napęd xDrive oraz skrętna tylna oś sprawiają, że po pierwsze, sprawne przyspieszanie jest bajecznie łatwe (po prostu wciskasz gaz), i skręcanie też jest łatwe. Dopóki nie wyłączysz ESP, a rozsądek podpowiada, by tego nie robić, w warunkach miejskich nie usłyszysz opon. Hamowanie też jest łatwe: samochód może zatrzymać się sprawniej, niż jest to w 99 proc. przypadków niezbędne, pytanie tylko, czy jadący za nami dadzą radę wyhamować. W mieście zauważasz, że jadąc 'beemką' superpłynnie i wolno, spalasz 11-12 litrów benzyny na 100 km. Jadąc z fasonem, 15-16, w sumie niewielka różnica.

BMW M550i xDrive - łatwo się zapomnieć

Wypadasz na ekspresówkę, już masz 120 km/h. Auto zachowuje się tak, jakbyś go nie doceniał. Wiezie cię, ale ani fajnego dźwięku, ani szczególnych wrażeń nie dostarcza. Przyspieszasz do 140 km/h zgodnie z zasadą, że te parę punktów karnych możesz zaryzykować. Jest trochę lepiej, ale wciąż to nie to. Ekspresówka w kierunku Poznania płynnie przechodzi w autostradę. Teraz 140 km/h jedziesz w pełni legalnie, więc tradycyjnie podbijasz o 20. Czujesz się jak... w Skodzie czy innym aucie dla menedżera średniego szczebla. Zauważasz, że we wstecznym lusterku rośnie jakiś pojazd, upewniasz się, że to nie policja, głębiej wciskasz gaz: 180. Raz się żyje, na autostradzie nie zabierają od razu prawa jazdy za prędkość, masz jeszcze puste konto, więc najwcześniej za trzecim razem. Dociągasz do 200. Teraz jest dobrze, zaczynasz słyszeć szum powietrza wokół lusterek. Auto przy takiej prędkości zachowuje się nieprzyzwoicie stabilnie, czujesz, że trasę do Wrocławia dasz radę pokonać w 2 godziny. Gdyby nie policja...

Niestety, również za niemiecką granicą nie jest tak pięknie, jak się tego spodziewasz. Odcinków, gdzie obowiązuje freie Fahrt, nie zostało wiele, choć faktem jest, że są – w takich miejscach możesz rozpędzić się do 250 km/h, które budzi adrenalinę, a w aucie robi się głośno. Nie pojedziesz szybciej tylko dlatego, że BMW, inaczej niż nip. Porsche, należy do klubu producentów stosujących elektroniczne ograniczenia maksymalnej prędkości. Tak czy inaczej, jeśli chcesz pojeździć swoją M550i xDrive i poczuć, że jest to maszyna zoptymalizowana do dużych prędkości i jazdy po ciasnych zakrętach, rozejrzyj się za jakimś torem; chyba, że wystarcza ci poczucie, że masz moc pod nogą, ale... to takie lizanie cukierka przez papierek.

BMW M550i xDrive - dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 4395 cm3, V8, turbo benz.
Moc 462 KM przy 5500-6500 obr./min
Moment obrotowy 650 Nm przy 1800-4750 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowy automat, napęd 4x4
Prędkość maksymalna 250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 4,0 s
Średnie zużycie paliwa 8,9 l/100 km (producent)
Masa własna 1810 kg
Cena od 412,7 tys. zł (testowe auto - 630 tys. zł)