Elektrociepłownia Lublin-Wrotków, największy producent dwutlenku węgla na Lubelszczyźnie i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podpiszą jutro list intencyjny w sprawie współpracy na rzecz produkcji taniego paliwa z dwutlenku węgla.

- To pomysł, który może zrewolucjonizować przemysł energetyczny i paliwowy - mówi "Rz" Jan Pietrosiński z Elektrociepłowni Lublin-Wrotków.

Naukowcy z Lublina przekonali do swojego wynalazku m.in. Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu, w których powstanie jedna z pierwszych komercyjnych instalacji. W sumie w tym roku w Polsce może się rozpocząć budowa czterech urządzeń, które będą przyjazne środowisku.

Biorąc pod uwagę obecne ceny benzyny w naszym kraju to każdy pomysł powinien być rozważnie potraktowany przez rząd. Na nic jednak się to nie zda do czasu gdy lobby naftowe będzie wpływać na decyzje rządów na całym świecie. Koszt wyprodukowania jednego litra benzyny z dwutlenku węgla i wody szacuje się wstępnie na 40 groszy. Porównując to do ceny gotowej benzyny uzyskiwanej w wyniku tradycyjnych procesów chemicznych, która kształtuje się na poziomie 1,75 zł. (cena zakupu w rafinerii wg "Super Express") otrzymujemy znaczącą różnicę. Musimy również pamiętać, że dyrektywy unijne zobowiązują do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Do wytworzenia nowej i jak zapewniają naukowcy "czystej" benzyny wykorzystuje się właśnie szkodliwy dwutlenek węgla. Mamy już więc trzy korzyści z nowego odkrycia chemików.

Na końcową cenę zwykłej benzyny składają się (źródło: Super Express):

Cena bazowa (rafineryjna) - 1,75 zł

Akcyza - 1,56 zł

Vat (22%) - 0,80 zł

Marża - 0,44 zł

Podatek drogowy - 0,09

Obecnie średnia cena benzyny w Polsce kształtuje się na poziomie 4,64 zł/litr.

Zumi: Gdzie tankować?