Wybierz samochód

Toyota Auris

Toyota Auris

Toyota Auris to samochód kompaktowy klasy średniej niższej należący do segmentu C. Auto zostało zaprezentowane w 2006 roku, a jego produkcja ruszyła rok później. Nazwa pochodzi od łacińskiego „aurus” oznaczającego złoto. Auris na większości rynków zastąpił Corollę (lub Corollę RunX) w wersji hatchback, aby przyciągnąć młodszą klientelę (poprzednia nazwa utrzymała się w Australii). Konstrukcyjnie jednak, auto bazowało na Corolli.

Nadwozie występuje zarówno w wersji 3- jak i 5-drzwiowej. Stylistyka Toyoty Auris jest stonowana, a wnętrze uporządkowane i przejrzyste. Dużą zaletą jest przestronność, zarówno w przedniej jak i w tylnej części pojazdu. Bagażnik oferuje 354 litry pojemności, a po złożeniu II rzędu siedzeń, liczba ta zwiększa się do 1335.

Paleta jednostek napędowych w Toyocie Auris była bardzo bogata. Początkowo podstawowym silnikiem był 97-konny silnik 1.4, który szybko został zastąpiony przez 101-konną jednostkę 1.3. Przed liftingiem dostępne były także silniki 1.6 VVTi oraz 1.8 VVTi, generujące kolejno 124 oraz 136 KM. Przy okazji modernizacji zastąpiono je motorami Valvematic o tej samej pojemności, a mocy odpowiednio 132 i 147 KM. Jeśli chodzi o diesle, to w sprzedaży były silniki 1.4 D-4D, 2.0 D-4D oraz 2.2 D-CAT, rozwijające kolejno 90, 122 i 177 KM. W każdej wersji, moc przekazywana była na przednią oś za pomocą 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej, 5-stopniowego automatu lub zautomatyzowanej przekładni MultiMode.

Wcześniej wspomniany lifting Toyoty Auris został przeprowadzony w 2009 roku. Oprócz modernizacji gamy jednostek napędowych, zmiany dotknęły także nadwozie, wnętrze oraz listę wyposażenia dodatkowego. Rok później natomiast wprowadzona została odmiana hybrydowa.

W 2012 roku do produkcji wprowadzono II generację kompaktowej Toyoty. Tym razem jednak, obok 5-drzwiowego hatchbacka pojawiło się także 5-drzwiowe kombi. Zabrakło natomiast odmiany 3-drzwiowej. Toyota Auris w porównaniu do poprzednika, zyskała na wyglądzie, a nadwozie otrzymało dużo ostrych linii i przetłoczeń. Konstrukcyjnie Auris wciąż opierał się na Corolli, która występowała tylko jako sedan.

Deska rozdzielcza również zyskało na atrakcyjności i nowoczesności przy zachowaniu przejrzystości i łatwości obsługi. Wnętrze stało się bardziej przestronne, a pasażerowie mogli podróżować z jeszcze większą wygodą. Toyota Auris Kombi odznaczała się pojemnością bagażnika na poziomie 530 litrów, natomiast hatchback miał tylko 5 litrów większy bagażnik od swojego poprzednika.

W 2015 roku Toyota Auris przeszła facelifting, który jeszcze bardziej uatrakcyjnił wygląd auta. Dokonano także unowocześnienia jednostek napędowych oraz polepszono jakość wykonania wnętrza. Najmniejszym silnikiem, jest 1,3-litrowy benzyniak generujący 100 KM. Większy, 132-konny silnik Valvematic ma 1.6 litra pojemności. Przy okazji liftingu wprowadzono 1,2-litrowy motor o mocy 116 KM. Wśród diesli natomiast, do wyboru jest 1,4- oraz 2-litrowa jednostka, generujące kolejno 90 lub 125 KM. Większy silnik został przy okazji modernizacji zastąpiony 1,6-litrową jednostką o mocy 112 KM.

Bardzo popularna wersja hybrydowa Toyoty Auris, napędzana jest silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 litra i mocy 100 KM. Wraz z silnikiem elektrycznym, układ dysponuje łączną mocą 138 KM, a napęd jest przekazywany przez przekładnię bezstopniową CVT. We wszystkich Aurisach moc trafia na przednią oś, i poza odmianą hybrydową, dostępna jest 6-biegowa przekładnia ręczna oraz bezstopniowa skrzynia automatyczna Multidrive. Konkurentami Toyoty Auris są m.in. Mazda 3, Honda Civic oraz Opel Astra.

Toyota Auris - generacje

Toyota Auris - powiązane artykuły

Pokaż więcej

Katalog Samochodów Auto Świat