W Niemczech swoje raporty dotyczące aut używanych regularnie publikują Dekra, TUV oraz GTU. Stanowią one niezłe źródło informacji o tym, jak sprawują się samochody w poszczególnych klasach i rocznikach. My prezentujemy liderów w kategorii od roku do trzech lat, co na pewno ułatwi decyzję o zakupie nowego auta albo niemalże nowego – bo za takie trzeba uznać samochody, które mają na karku maksymalnie trzy lata.

Samochody miejskie

Audi A1 od trzech lat znajduje się w czołówce kategorii. Z punktu widzenia polskiego nabywcy jego wadą jest wysoka cena. Niektórzy twierdzą, że A1 to po prostu bardzo drogie Polo. Kolejne dwa miejsca zajmują Mazda 2 i Opel Adam.

Samochód kompaktowy

Mercedes klasy A okazuje się najlepszym samochodem kompaktowym. I znowu – także jednym z najdroższych. Kolejne miejsca ponownie zajmują niemieckie samochody: Volkswagen Golf VII oraz Audi A3.

Klasa średnia

W tym gronie moglibyśmy się spodziewać Toyoty Avensis, ale okazuje się, że według Niemców zwycięża Mercedes klasy C. Kolejne pozycje zajmują Audi A4 oraz Volvo S60 i V60. Aż dziwne, że nie ma tu BMW serii 3.

Klasa wyższa średnia

Tu sytuacja jest jasna: pierwsze miejsce zajmuje Audi A6, kolejne zajmują zaś Mercedes klasy E oraz BMW serii 5. Nie ma miejsca dla innych marek, np. Jaguara, Lexusa czy Volvo.

Samochody luksusowe

Właśnie zostało pokazane całkiem nowe Audi A8, ale poprzedni model według GTU jest najbardziej niezawodny w gronie luksusowych limuzyn. Kolejne miejsca zajmują Porsche Panamera i BMW serii 7.

Samochody sportowe i kabriolety

Porsche 911 Carrera wgrywa w tej kategorii, co ciekawe, także w innych przedziałach wiekowych. Wśród aut od 1 do 3 lat kolejne miejsce zajmują Porsche Boxster i Cayman, a trzecie – Mercedes SLK.

Minivany

Pierwsze miejsce zajmuje samochód z Niemiec – Mercedes klasy B. Kolejne pozycje to samochody spoza tego kraju: japońska Toyota Verso oraz Ford C-Max, marki o amerykańskim rodowodzie, przez Niemców i Brytyjczyków traktowane jednak niemal jak własna.

SUV-y

Kolejny segment, w którym dominują samochody z Niemiec. Pierwsze trzy miejsca zajmują kolejno: Mercedes GLA, Mercedes GLK oraz Audi Q3.