Wybierz samochód

Volkswagen Scirocco

Volkswagen Scirocco

Volkswagen Scirocco to kompaktowy samochód sportowy produkowany przez niemiecki koncern. Auto pojawiło się po praz pierwszy w 1974 roku, a nazwa pochodzi, zgodnie z ówczesną filozofią marki, od śródziemnego wiatru Sirocco. Scirocco pojawił się jako następca modelu Karmann Ghia.

Dla fanów motoryzacji wyżej wymieniony rok produkcji nie jest obcy, bowiem wtedy też rozpoczęła się produkcja popularnego Golfa. Nie jest to przypadek, ponieważ oba auta są ze sobą bardzo blisko spokrewnione pod względem technicznym i konstrukcyjnym. Dzielą ze sobą m.in. płytę podłogową oraz dużą część podzespołów. 3-drzwiowe nadwozie typu coupe zostało zaprojektowane (podobnie jak nadwozie Golfa) przez słynnego Giorgetto Giugiaro.

Stylistyka auta była bardzo modna jak na tamte czasy i auto wyglądało wyśmienicie. W 1978 roku niektóre elementy konstrukcyjne oraz nadwozia zostały nieco przeprojektowane. Wewnątrz auta przewidziano miejsca dla 4 osób, jednak na tylnej kanapie dobrze się czuć mogły jedynie osoby drobnej postury.

Pod maską znalazły się wyłącznie silniki benzynowe. Najsłabszym silnikiem (dostępnym tylko w Europie) była 50-konna jednostka 1.1. Większy, 1,3-litrowy motor rozwijał 60 KM, a 1,5-litrowy – 70, 75 lub 85 KM. Ostatni silnik został zastąpiony przez 1,6-litrową jednostkę generującą 75 lub 85 KM. Topowa odmiana GTI rozwijała z silnika 1.6 110 KM, a dzięki niskiej masie, nieznacznie przekraczającej 800 kg, przyspieszenie do „setki” trwało 8,8 sekundy. Moc w przypadku każdej wersji silnikowej była przenoszona na przednią oś za pomocą 4- lub 5-biegowej przekładni manualnej bądź 3-stopniowego automatu.

W 1981 roku zaprezentowano II generację Scirocco i już rok później trafiła ona do salonów. Auto znacznie różniło się od swojego poprzednika. Zmieniły się wymiary (przede wszystkim długość – aż o 13 cm) oraz stylizacja przedniej części auta. Okrągłe podwójne reflektory zniknęły na rzecz prostokątnych, a na tylnej klapie wylądował spojler. Współczynnik oporu powietrza Cx udało się obniżyć z poziomu 0,42 do 0,38. Już po 2 latach od rozpoczęcia produkcji, przeprowadzono drobny lifting.

Podobnie jak wcześniej, pod maską montowano jedynie silniki benzynowe. Zarówno lista możliwych wariantów mocy jak i liczba wersji wyposażenia i edycji jest bardzo długa. Podstawowym silnikiem był 1,3-litrowy motor generujący 60 KM. Większy, 1,6-litrowy generował 70 KM, a najczęściej spotykany 1.6 rozwijał od 72 do 110 KM. Największa, 1,8-litrowa jednostka z kolei dysponowała mocą 90, 95, 112, 129 lub aż 139 KM. Odmiana GTI była napędzana przez 110-konne 1.6 lub w późniejszym czasie 112-konne 1.8. Najmocniejsze jednostki 129- oraz 139-konne montowane były m.in. w wersjach GT , GT II oraz GTX (następca GTI).

W 1992 roku zakończono produkcję uwielbianego Scirocco. Niestety jego następca, Corrado, nie odniósł już takiego sukcesu. Jego produkcja zakończyła się w 1995 roku.

W 2008 roku dokonano reaktywacji modelu Scirocco. Za podstawę posłużyła płyta podłogowa PQ35, z której korzystał także m.in. Golf. Oprócz tego auto miało z tymże modelem wiele wspólnego. Za bardzo atrakcyjny projekt nadwozia odpowiadał Walter de Silva. Auto odznaczało się agresywną i dynamiczną linią. Długi przód oraz szybko zakończony i zaokrąglony tył pasują do charakteru auta, a w przedniej części wyróżniają się charakterystyczne, wąskie i długie reflektory.

Wnętrze jest przestronne jedynie w przedniej jego części, a widoczność utrudniona przez niewielkie rozmiary tylnej i bocznych szyb. W II rzędzie przewidziano miejsca tylko dla 2 osób, choć jest go tam niewiele. Bagażnik ma 312 litrów pojemności. W 2014 roku przeprowadzony został facelifting, który przyniósł m.in. nowe reflektory, grill oraz zderzak przedni a także tylną klapę i tylne światła.

Początkowo montowano silniki 1.4 TSI (122 lub 160 KM), 2.0 TSI (210 KM) oraz 2.0 TDI (140 lub 170 KM). Po liftingu najsłabszy motor zyskał 3 KM, a 160-konna wersja zniknęła z oferty. Oprócz tego 2-litrowy benzyniak otrzymał dodatkowe 10 KM, a turbodiesel rozwijał 150 lub 184 KM.

Topowa odmiana R generowało początkowo 265 KM z 2-litrowego silnika TSI, a po modernizacji – 280 KM. Moc przekazywana jest niezależnie od wersji silnikowej na przednie koła, za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej lub dwusprzęgłowej przekładni DSG o tej samej liczbie przełożeń.

Volkswagen Scirocco - generacje

Volkswagen Scirocco - powiązane artykuły

Pokaż więcej