Walka będzie toczyć się o tytuł mistrza w najbardziej ekologicznym markowym pucharze na świecie. W szranki stanie trzech zawodników: Kris Heidorn (296 punktów), Jann-Hendrik Ubben (277) i zwycięzca Pucharu Polo 2009 - Maciek Steinhof (276). Przed ostatnim biegiem w sezonie kandydatów do tytułu dzieli dokładnie 20 punktów. Zwycięzca tego wyścigu otrzyma 60 punktów. Dodatkowe napięcie do finałowego biegu wprowadza innowacyjny system Push-to-pass, który pozwala każdemu kierowcy włączyć 15 razy, na 10 sekund dodatkowe 50 KM mocy.

"W ramach Scirocco R-Cup w tym sezonie rozegranych zostało już osiem fascynujących wyścigów, w których mogliśmy podziwiać więcej manewrów wyprzedzania i przyprawiających o bicie serca pojedynków, niż w jakiejkolwiek innej serii wyścigów" - powiedział Dyrektor Volkswagen Motorsport Kris Nissen. "Wielki finał w Hockenheim jest ukoronowaniem sezonu. Jestem pewien, że zobaczymy emocjonującą walkę trzech zawodników o zwycięstwo. Interesujące będzie także obserwowanie kierowców-legend i kierowców startujących gościnnie. Mogę dać jedną radę fanom sportu motorowego: Tego wydarzenia nie można przegapić."

Heidorn, Ubben czy Steinhof? Odpowiedź na to pytanie poznamy w sobotę. Kandydaci do tytułu będą mieli do dyspozycji identyczne co do ostatniej śrubki pucharowe Scirocco o mocy 275 KM. Zadecyduje talent i rozsądne wykorzystanie technicznych możliwości, na przykład ograniczone przez regulamin użycie sześciu nowych opon Dunlop podczas całego weekendu.

Na uwagę zasługuje także siódma lokata Adama Gładysza w klasyfikacji generalnej. Drugi Polak w międzynarodowej stawce zawodników, mimo iż stracił wiele punktów z powodu wypadku na Norisring oraz uszkodzonego zawieszenia w Oschersleben, zapowiada ostrą walkę podczas ostatniego wyścigu.

Rajdowy mistrz świata spotka się z telewizyjnym mistrzem kuchni - legendy i goście na starcie

Obok legend sportu motorowego, takich jak sześciokrotny rajdowy mistrz świata Juha Kankkunen (Finlandia), zwycięzca Grand Prix Formuły 1 Johnny Herbert (Wielka Brytania) i zwycięzca "Dakaru" Giniel de Villiers (RPA), w wyścigu wezmą udział także inni startujący gościnnie kierowcy. Za kierownicą Scirocco R zasiądą mający już doświadczenie w wyścigach telewizyjny kucharz Mario Kotaska, były kierowca DTM Daniel la Rosa, a także mistrz Pucharu Jetta TDI w USA - 19-letni JD Mobley oraz Asamu Hatakenaka z japońskiego Golf-GTI Cup.

Możliwa punktacja dla kandydatów do tytułu mistrzowskiego w zależności od miejsca w wyścigu

Na torze w Hockenheim zawodnicy Scirocco R-Cup rozpoczęli tegoroczny sezon, tam go również zakończą. W kwietniu Maciek Steinhof wygrał inauguracyjny wyścig, drugie miejsce zajął Kris Heidorn, Adam Gładysz przyjechał jako piąty. Poniżej tabela z punktami, które na swoim koncie może zapisać czołowa trójka po zakończeniu ostatniej eliminacji. Za pierwsze miejsce do zdobycia jest 60 punktów, za drugie 48, za trzecie 40.