Siódma runda ekologicznego pucharu Scirocco R zapewniła widzom na rodzimym torze Volkswagena - Motorsport Arena w Oschersleben doskonałą rozrywkę.

Dyrektor Volkswagen Motorsport Kris Nissen zaprosił René Rasta do gościnnego startu w Pucharze Scirocco R, w geście uznania dla jego zwycięstwa w Porsche Supercup. Rast okazał się najlepszym kierowcą w sobotnich kwalifikacjach w Oschersleben, zaliczył doskonałe okrążenie z czasem 1.42,138. Maciek Steinhof z czasem 1.42,961 zajął w kwalifikacjach piąte miejsce. Adam Gładysz, borykający się z problemami technicznymi, do wyścigu startował z 17. pozycji.

Podczas pierwszego wyścigu przez cały dystans (14 okrążeń po 3,696 km) Rast walczył z prowadzącym w klasyfikacji Krisem Heidornem. Po wspaniałym końcowym pojedynku niebieskie Scirocco Rasta minęło linię mety o ułamki sekund przed białym autem Heidorna. Zaciętą, ale uczciwą walkę w dysponujących mocą do 275 KM Scirocco napędzanych biogazem stoczyli także kolejni na mecie Stefano Proetto i Maciek Steinhof, dla którego walka ta zakończyła się ostatecznie zdobyciem trzeciego miejsca. Drugi z Polaków, Adam Gładysz zakończył wyścig na 14 miejscu.

Dzięki systemowi push-to-pass, który po wciśnięciu przycisku daje silnikom dodatkowe 50 KM, widzowie mogli obserwować ciekawe pojedynki także na dalszych pozycjach stawki. Klasyfikację legend wygrał Australijczyk David Brabham, zajmując siódmą lokatę, przed Marco Wernerem (10.) i Frankiem Biela (12.). Cała trójka ma na swoim koncie łącznie dziewięć zwycięstw w klasyfikacji generalnej w 24-godzinnym wyścigu na torze Le Mans. Ostatni w kategorii legend był tegoroczny motocyklowy zwycięzca Rajdu Dakar Cyril Despres z Francji, który jako dwudziesty siódmy zamykał stawkę kierowców na starcie, a ukończył swój pierwszy wyścig samochodowy na 24. miejscu.

Także drugi, niedzielny wyścig pucharu Scirocco R zagwarantował widzom emocjonującą walkę i wiele manewrów wyprzedzania. Również w tym wyścigu zwycięzca z poprzedniego dnia, René Rast zadbał o wspaniałe widowisko: z ósmego miejsca startowego dojechał, po raz drugi w ten weekend, jako pierwszy na metę. Na szóstym okrążeniu przed metą Rast w zapierający dech w piersiach sposób wyprzedził prowadzącego dotychczas Jann-Hendrika Ubbena.

Przed finałem na Hockenheim punktacja wygląda następująco: prowadzi nadal Kris Heidorn z 296 punktami, za nim znajduje się Ubben (277) i Maciek Steinhof (276). Faworytowi Heidornowi udało się szczęśliwie dotrzeć do mety, po tym jak trzy okrążenia wcześniej po kolizji ze Stefano Proetto stracił cały przedni spojler.

Klasyfikację legend wygrał Australijczyk David Brabham (trzeci w klasyfikacji generalnej) przed Frankiem Biela (9) i Marco Wernerem, który po "lądowaniu" na trawie dojechał do mety jako 18. Na 26. miejscu znalazł się ostatni ze startujących jako legendy kierowców - tegoroczny motocyklowy zwycięzca Dakaru Cyril Despres z Francji.