Minister podkreślił, że najnowocześniejszy sprzęt pozwoli eliminować z ruchu największe zagrożenia, takie jak samochody o niesprawnym układzie hamulcowym, niesprawnym układzie kierowniczym, samochody ponad dopuszczalne normy przeładowane. Adamczyk przypomniał, że najnowocześniejszy sprzęt otrzymuje nie tylko Inspekcja Transportu Drogowego, ale i policja, czy straż pożarna.

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego poinformował, że na efektywność furgonów przeznaczonych do kontroli pojazdów będzie wpływało ich nowoczesne wyposażenie. "Te pojazdy będą wyposażone m.in. w zestawy przenośnych wag, dymomierz, rozmaite testery. W furgonach będą również elementy, które w przypadku kolizji bądź wypadku umożliwią zabezpieczenie miejsca, w którym doszło do niebezpiecznej sytuacji. Wewnątrz pojazdów będą przestrzenie biurowe, w których inspektorzy w oparciu o nowoczesny sprzęt, w tym laptopy i drukarki, będą mogli przeprowadzać kontrole na drogach. Ten rodzaj przenośnego biura inspektorów transportów ułatwi ich codzienne starania o utrzymywanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa na drogach polskich" - powiedział Gajadhur.

Inspektor poinformował także, że pracę kontrolerów usprawni również 16 przenośnych stacji diagnostycznych, na które ogłoszono przetarg. "Aktualnie na terenie Polski działają trzy tego rodzaju przenośne drogowe centra laboratoryjne i dzięki nim udało się wyeliminować z polskich dróg 40 proc. samochodów w złym stanie technicznym" - podał Gajadhur.

Na poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa na polskich drogach przeznaczono łącznie 62 mln zł, z czego 85 proc. zostało dofinansowane z funduszy unijnych, z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. 28 mln zł z tej kwoty zostało przeznaczone na zakup furgonów. Pierwsze 32 pojazdy pojawią się w ciągu najbliższych 9 miesięcy.

Ustaliliśmy, że nowymi pojazdami ITD będą furgony MAN TGE 3.180 wraz ze specjalistycznym sprzętem kontrolnym. Samochód użytkowy tej marki jest bliźniaczą konstrukcją z najnowszym Volkswagenem Crafterem - oba powstają w tym samym zakładzie Volkswagena we Wrześni koło Poznania.

Nowy sprzęt dla ITD Foto: GITD
Nowy sprzęt dla ITD