- Na Słowacji bez większych ograniczeń mogą poruszać się tylko osoby zaszczepione lub z ważnym, negatywnym testem na COVID-19
- Bez zaświadczenia o teście lub szczepieniu nie wolno nawet pojechać na stację benzynową czy do kiosku
- Nie mając wyniku testu można przejechać przez Słowację. Czas tranzytu jest ograniczony do 8 godzin, za jego przekroczenie grożą wysokie kary
- Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Wjeżdżając na Słowację należy mieć zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 (PCR) nie starsze niż 72 godziny – bez tego wymagana jest kwarantanna trwająca 10 dni, którą można przerwać najwcześniej po 5 dniach w przypadku wykonania testu. W przypadku osób wjeżdżających na Słowację z Czech lub Austrii dopuszczalny jest wykonany w tych krajach test antygenowy – zaświadczenie wystawione w Polsce nie będzie jednak honorowane. Trzeba się też zarejestrować na stronie https://korona.gov.sk/ehranica.
Przeczytaj też:
Z obowiązku przedstawienia aktualnego wyniku testu zwolnione są osoby, które podróżują przez Słowację tylko tranzytem. Ale uwaga! Tu obostrzenia są naprawdę poważne, a słowacki policjant nie uwierzy nam tak po prostu na słowo, że „tylko przejeżdżaliśmy”. Czas przejazdu przez terytorium Słowacji jest ograniczony do 8 godzin, nie są dopuszczalne też przerwy w podróży, czy zbaczanie z trasy, no chyba, że nie da się ich uniknąć (np. tankowanie samochodu – ale to też nie takie proste!).
Tranzyt przez Słowację: tylko do 8 godzin. Kara za spóźnienie: do 7,5 tys. zł!
Uwaga! Tranzyt bez rejestracji i posiadania testów (o ile nie jest wykonywany przez kierowców transportu towarowego czy autobusów) jest możliwy tylko wtedy, jeśli zostanie uznany przez tamtejsze władze za uzasadniony, tzn. jeśli jadąc z Polski nie mamy prostszej drogi do miejsca docelowego.
Jak informuje Ambasada RP w Bratysławie, przejazd do Polski tranzytem przez terytorium Słowacji z krajów, z którymi Polska posiada wspólną granicę (Ukraina, Czechy, Niemcy) jest traktowany jako nieuzasadniony geograficznie i należy się liczyć z odmową wjazdu (na granicy ukraińsko-słowackiej gdzie występują kontrole), ewentualnie z nałożeniem kary pieniężnej za naruszenie przepisów dotyczących obowiązkowej kwarantanny osób wjeżdżających na terytorium Słowacji.
W przypadku stwierdzenia złamania zasad wjazdu lub tranzytu należy grozi kara w wysokości do 1659 EUR (ok. 7,5 tys. zł!), a jej nałożenie trudno zakwestionować (w przeciwieństwie do kar nakładanych w Polsce), bo na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy!
Stan wyjątkowy na Słowacji
O ile jednak sam wjazd na Słowację nie stanowi poważniejszego problemu, to już poruszanie się po tym kraju jest bardzo utrudnione. Ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się na terytorium całego kraju obowiązują zarówno osoby zamieszkałe na Słowacji, jak i osoby przebywające w tym kraju czasowo. Przede wszystkim obowiązuje zakaz swobodnego poruszania się, a tak naprawdę wychodzenia z domu (z wyjątkiem godzin od 1.00 do 5.00), poza wyjątkami przewidzianymi dla zaspokajania najpoważniejszych potrzeb, m.in. :
- podstawowych zakupów spożywczych czy medycznych,
- zakupu karmy dla zwierząt domowych,
- wizyt w placówkach medycznych,
- wyjścia z domu w celu wykonania testu PCR,
- pogrzebu najbliższej osoby,
- opieki nad osobą bliską wymagającą pomocy,
- wyprowadzania psa (w odległości nie większej niż 1000 m od miejsca zamieszkania) lub zapewnienia mu opieki weterynaryjnej),
- spaceru z osobą starszą lub niepełnosprawną (także w odległości do 1000 m od miejsca zamieszkania).
Tych rzeczy nie załatwisz bez testu na COVID-19 lub zaświadczenia o szczepieniu
Posiadanie ważnego, ujemnego testu na COVID-19 lub zaświadczenia o przyjęciu szczepienia (obydwie dawki, przynajmniej 14 dni wcześniej) lub o byciu ozdrowieńcem (nie starsze niż 3 miesiące) jest na Słowacji wymagane, jeśli chcemy opuścić miejsce zamieszkania/pobytu w celu:
- wyjścia do pracy,
- tankowania samochodu,
- wizyty w warsztacie samochodowym,
- zakupu gazet, wizyty w banku czy bibliotece,
- wizyty na poczcie czy... odbioru przesyłki z paczkomatu,
- wizyty w urzędzie.