Auto Świat Wiadomości Aktualności Ciężarówka ze skrzydłem na dachu? Nowy pomysł hiszpańsko-kanadyjskiego start-upu

Ciężarówka ze skrzydłem na dachu? Nowy pomysł hiszpańsko-kanadyjskiego start-upu

Autor Radosław Duda
Radosław Duda

Spoilery oraz inne elementy aerodynamiczne poprawiające przyczepność samochodów sportowych znane są już od dziesiątek lat. Ich zadaniem jest takie pokierowanie strumieniem powietrza, żeby samochód był dosłownie "dociskany" do ziemi. Teraz hiszpański start-up wyszedł z pomysłem zupełnie odwrotnym. A co jeśli ciężarówki "odciągniemy" od jezdni?

Eco Eolic Top System proponuje skrzydła dla TIR-ów
Shutterstock/Tanase Sorin Photographer/YouTube/La Vanguardia
Eco Eolic Top System proponuje skrzydła dla TIR-ów

Jak donosi serwis 40ton.net, z takim projektem wyszedł hiszpańsko-kanadyjski start-up Eco Eolic Top System. Zaproponowano urządzenie montowane na przedniej części dachu ciągnika siodłowego i działające w odwrotny sposób do sportowego spoilera. W praktyce byłoby ono lądowym odpowiednikiem skrzydeł w samolotach i polegałoby na dokładnie tej samej zasadzie działania.

Unoszenie pomoże zaoszczędzić

Projekt opiera się na zasadzie wytwarzania siły nośnej w ten sam sposób co skrzydła samolotu i ma dzięki temu powodować spadek tarcia kół z nawierzchnią. Samo "podniesienie" ciężarówki ma być wystarczająco wysokie, aby zgodnie z wyliczeniami firmy, zmniejszyć zużycie paliwa o 25 proc. oraz degradację opon o 10 proc. Firma podkreśla, że ich pomysł jest bezpieczny, a zmniejszona siła tarcia nie jest osiągania kosztem przyczepności. Dodatkowo "skrzydło" ma być elementem aktywnym i na bieżąco dopasowywać się do prędkości pojazdu i siły wiatru.

Eco Eolic Top System nazwał swój wynalazek "Run&Save" i planuje początek sprzedaży latem 2023 r. Jak zapewnia firma, do tego czasu system powinien posiadać wszystkie wymagane homologacje i zezwolenia. Cena za sztukę ma wynosić między 12 a 15 tys. euro.

Zdania są podzielone

Projekt "Run&Save" zyskał wiele pochwał, jak i sceptycznych opinii. Z jednej strony bardzo pochlebnie wypowiada się o nim jeden z przedstawicieli Oficjalnego Kolegium Inżynierów Lotnictwa Hiszpanii. Ponadto pomysł zakwalifikował się do hiszpańskiego konkursu Spain eAwards, który promuje i nagradza najlepsze nowinki techniczne.

Z drugiej zaś strony szczyptę niepewności dodaje hiszpańskie stowarzyszenie przewoźników CETM, które nie wierzy w realizację wynalazku. Niepochlebnie wypowiedział się także hiszpański minister nauki i innowacji Pedro Duque, mający zawodowe doświadczenie z branży lotniczej i kosmicznej. Jak twierdzi, na tę chwilę firma nie opublikowała żadnych konkretnych i twardych danych, które pozwoliłyby na wiarę w projekt.

Autor Radosław Duda
Radosław Duda
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków