Jak donosi serwis 40ton.net, z takim projektem wyszedł hiszpańsko-kanadyjski start-up Eco Eolic Top System. Zaproponowano urządzenie montowane na przedniej części dachu ciągnika siodłowego i działające w odwrotny sposób do sportowego spoilera. W praktyce byłoby ono lądowym odpowiednikiem skrzydeł w samolotach i polegałoby na dokładnie tej samej zasadzie działania.

Unoszenie pomoże zaoszczędzić

Projekt opiera się na zasadzie wytwarzania siły nośnej w ten sam sposób co skrzydła samolotu i ma dzięki temu powodować spadek tarcia kół z nawierzchnią. Samo "podniesienie" ciężarówki ma być wystarczająco wysokie, aby zgodnie z wyliczeniami firmy, zmniejszyć zużycie paliwa o 25 proc. oraz degradację opon o 10 proc. Firma podkreśla, że ich pomysł jest bezpieczny, a zmniejszona siła tarcia nie jest osiągania kosztem przyczepności. Dodatkowo "skrzydło" ma być elementem aktywnym i na bieżąco dopasowywać się do prędkości pojazdu i siły wiatru.

Eco Eolic Top System nazwał swój wynalazek "Run&Save" i planuje początek sprzedaży latem 2023 r. Jak zapewnia firma, do tego czasu system powinien posiadać wszystkie wymagane homologacje i zezwolenia. Cena za sztukę ma wynosić między 12 a 15 tys. euro.

Zdania są podzielone

Projekt "Run&Save" zyskał wiele pochwał, jak i sceptycznych opinii. Z jednej strony bardzo pochlebnie wypowiada się o nim jeden z przedstawicieli Oficjalnego Kolegium Inżynierów Lotnictwa Hiszpanii. Ponadto pomysł zakwalifikował się do hiszpańskiego konkursu Spain eAwards, który promuje i nagradza najlepsze nowinki techniczne.

Z drugiej zaś strony szczyptę niepewności dodaje hiszpańskie stowarzyszenie przewoźników CETM, które nie wierzy w realizację wynalazku. Niepochlebnie wypowiedział się także hiszpański minister nauki i innowacji Pedro Duque, mający zawodowe doświadczenie z branży lotniczej i kosmicznej. Jak twierdzi, na tę chwilę firma nie opublikowała żadnych konkretnych i twardych danych, które pozwoliłyby na wiarę w projekt.