- W tym roku zakupy możemy zrobić zarówno w niedziele handlowe przed świętami, jak i w Wigilię
- Zakaz handlu obowiązuje dopiero od 25 grudnia, jednak nie obejmuje wszystkich
- Niektóre punkty handlowo-usługowe są wyjęte spod tego zakazu
- Na końcu artykułu zachęcamy do oddania głosu w plebiscycie Auto Świat Moto Awards
Od marca 2018 r. wzorem krajów zachodnioeuropejskich w Polsce stopniowo ograniczany jest handel w niedziele — weszła w życie Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Od 2020 r. zakaz handlu został rozszerzony — nie obowiązuje tylko w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPonadto zgodnie z nowelą ustawy z 29 listopada 2023 r., jeśli Wigilia przypada w niedzielę, to tego dnia również będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu. Będzie mógł się za to on odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia.
Poza niedzielami dniami wolnymi od pracy w Polsce są również w następujące święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok;
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
- pierwszy dzień i drugi dzień Wielkiej Nocy;
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja;
- pierwszy dzień Zielonych Świątek;
- dzień Bożego Ciała;
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych;
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości;
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Zakaz handlu a stacje paliw?
W Ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewidziano szereg wyjątków — w sumie aż 32 wyłączenia.
Zakaz handlu nie obejmuje m.in. stacji paliw płynnych; aptek i punktów aptecznych; placówek pocztowych; piekarni i cukierni; kwiaciarni; punktów gastronomicznych, kawiarni; punktów z prasą i biletami; placówek w szpitalach, hotelach czy na lotniskach; a także miejsc, w których handel prowadzi osobiście przedsiębiorca będący osobą fizyczną, we własnym imieniu i na własny rachunek.
- Przeczytaj również: Pan Jarosław sprzedał starego Focusa, za jakiś czas odezwał się klient i chciał pieniędzy. Niepokojący trend
Wymienione punkty ze względu na użyteczność społeczną mogą być otwarte. W przypadku stacji paliw kierowcy nie muszą się martwić, że któreś z nich będą zamknięte w niedzielę lub w święto. Przeważnie są one czynne 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, przynajmniej stacje ogólnopolskich sieci. W takich obiektach można też zrobić nieduże zakupy spożywcze, ponieważ ich sklepy mają coraz bardziej rozbudowany asortyment.