Podczas ubiegłorocznego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem przedstawiony został w skali 1:10 model nowoczesnej wersji Trabanta. Okazało się, że zainteresowanie tym pomysłem było wyjątkowo duże. Aż 90 proc. zwiedzających IAA napisało w specjalnej ankiecie, że są za wznowieniem produkcji Trabanta. Pomysłodawcy projektu, niemiecka firma Herpa, zapowiada, że pierwszy prawdziwy prototyp tego auta będzie przedstawiony we wrześniu 2009 roku podczas kolejnej edycji IAA we Frankfurcie nad Menem.

Herpa posiada prawa do marki Trabant. Zajmuje się co prawda produkcją miniatur samochodów i samolotów, a przygotowanie seryjnej produkcji Trabanta powierzyła firmie IndiKar. To firma, która ma swoją siedzibę w Zwickau, a więc w mieście, w którym w latach 1957-1991 wyprodukowano ponad 3 mln Trabantów. Ma też duże doświadczenie z realizacją zamówień dla przemysłu motoryzacyjnego.

Nowy Trabi będzie łączył w sobie cechy dawnego Trabanta z nowoczesnym designem. Zachowane zostaną boczne elementy nadwozia, dwa okrągłe światła z przodu i unikalne tylne lampy. Przybędzie druga para drzwi z tyłu, a z sedana nowy model stanie się hatchbackiem.

Już niedługo będzie można kupić replikę nowego Trabanta w skali 1:87, który firma Herpa zacznie sprzedawać od lutego br.