Inspektorzy ITD, którzy działają już od ponad 20 lat, każdego dnia sprawdzają setki samochodów ciężarowych, kontrolując zarówno dokumenty kierowców, ich czas pracy, jak również stan techniczny pojazdów. Kierowcy i przewoźnicy wiedzą, że takich kontroli jest w całym kraju coraz więcej, a pomimo tego na drogi wyjeżdżają ciężarówki, których stan potrafi być wręcz tragiczny. Oto przykłady trzech takich pojazdów, w których nieprawidłowości wykryli funkcjonariusze ITD.
Ciężarówki z popękanymi tarczami hamulcowymi i zużytymi oponami
Na ekspresowej „trójce” w okolicach Skwierzyny, patrol lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał ciężarówkę należącą do polskiego przedsiębiorcy. W trakcie kontroli technicznej stwierdzono usterki w ciągniku siodłowym i naczepie.
Na kołach osi napędowej ciągnika siodłowego występowała zbyt duża różnica sił hamowania. Z kolei przy lewym kole pierwszej osi i przy prawym kole drugiej osi naczepy były mocno popękane tarcze hamulcowe. Na lewym kole pierwszej osi naczepy była też nadmiernie zużyta opona.
Zły stan techniczny wywrotki
Tego samego dnia, w pobliżu Gostynia, patrol wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego także zatrzymał do kontroli inny niesprawny zestaw ciężarowy (także należący do polskiego przedsiębiorcy). Tarcze hamulcowe na wszystkich osiach naczepy – wywrotki były nadmiernie zużyte i popękane na całej powierzchni.
Tarcze w tak złym stanie mogły w każdej chwili rozpaść się i zablokować koła w trakcie jazdy. Z kolei ciągnik siodłowy miał nieczytelne tablice rejestracyjne.
To jeszcze nie koniec samochodów, w których uszkodzony był tak ważny element wpływający na bezpieczeństwo jazdy, jak tarcza hamulcowa. Uszkodzoną tarczę przy jednym z kół naczepy – chłodni stwierdzili również inspektorzy warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy zatrzymali polski zestaw ciężarowy na obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego.
Każda z trzech kontroli drogowych zakończyła się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych uchybień stanu technicznego. Inspektorzy wydali też zakazy dalszej jazdy do momentu naprawy usterek.
- Czytaj także: Nieszczęśliwe skutki objazdu, czyli zdemolowany wjazd do miasta. "Zmieścisz się, odwagi"
Wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w firmach będą wszczęte postępowania administracyjne z ustawy o transporcie drogowym. Grożą im wysokie kary pieniężne.