Kategoria B uprawnia osoby posiadające od co najmniej trzech lat prawo jazdy na samochód do kierowania nie tylko skuterem, ale i motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3. Są jednak pewne warunki – moc takiego jednośladu nie może przekraczać 11 kW, a jej stosunek do masy własnej nie może przekroczyć 0,1 kW/kg.

Do grudnia 2014 roku bez dodatkowego egzaminu osoby mające prawo jazdy kategorii B mogły jeździć tylko motorowerami oraz skuterami (o pojemności do 50 cm3), czyli pojazdami, do których prowadzenia jest wymagana kategoria prawa jazdy AM.

Zmiana w przepisach daje posiadaczom prawa jazdy kategorii B nowe uprawnienia, ale nie zapewnia im jednocześnie niezbędnej wiedzy, zwłaszcza praktycznej. Dlatego odradzamy wyjeżdżanie na drogę publiczną osobom, które nie miały żadnego kontaktu z jednośladem, bez uprzedniego przygotowania.

Zanim wyjedziesz na drogę – poćwicz

Pierwsze próby najlepiej przeprowadzić na większym parkingu lub w innym przestronnym miejscu. Należy pamiętać o odpowiednich oponach, by pierwsze hamowanie lub przyspieszanie nie skończyło się efektownym piruetem i upadkiem. Najpierw spróbuj samodzielnie wykonać ewolucje, które wymagane są podczas egzaminu z jazdy motocyklem na placu manewrowym: * ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, * slalom wolny (jedziemy po łuku w kształcie ósemki i między 5 pachołkami), * slalom szybki (między pachołkami), * omijanie przeszkody. Samodzielne wykonanie tych manewrów może okazać się trudne dla kogoś, kto wcześniej w ogóle nie miał do czynienia z motocyklem. Dlatego zanim wsiądziesz na motocykl o pojemności do 125 cm3, rozważ skorzystanie z kilku godzin jazd w szkole nauki jazdy lub w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Instruktorzy pokażą ci, jak zająć prawidłową pozycję za kierownicą, i zaprezentują kilka praktycznych ćwiczeń, dzięki którym opanujesz prawidłowe techniki jazdy. Skróci to czas i bolesną, być może, naukę.

Więcej informacji znajdziecie w naszej nowej książce

jak zadac na prawo jazdy

Dla tych, którzy dopiero przymierzają się do wkroczenia w świt motoryzacji przygotowaliśmy książkę z „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”: to nie tylko przewodnik po tym, jak przebrnąć przez formalności, wybrać dobrą szkołę jazdy i zdać egzamin za pierwszym podejściem, lecz także wademekum każdego kierowcy. Do naszego poradnika dołączamy w prezencie kod dostępu do bazy pytań występujących na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Pamiętajcie, że wakacje tuż tuż, a to najlepszy moment na zdobycie prawa jazdy. Książkę możecie kupić w naszej księgarni internetowej.