Ten liczący ponad 400 stron zbiór felietonów najsławniejszy dziennikarz motoryzacyjny świata poświęcił w całości tematyce zupełnie nie związanej z samochodami - Clarkson w swoim "Świecie" pisze o sprawach życia codziennego, a dokładniej - o absurdach, które je uprzykrzają, a nierzadko czynią nieznośnym. Wiedząc, że najskuteczniejszą obroną przed wywoływaną nimi frustracją jest śmiech, swoją ironią i ciętym humorem Clarkson bezpardonowo atakuje rozmaite niedorzeczności, sprawiając, że i my zaczynami śmiać się z tego, na co jeszcze przed chwilą narzekaliśmy w złości.

Ponad 80 felietonów mistrza ostrego pióra, niepoprawności politycznej i bezkompromisowej szczerości światopoglądowej to istna mieszanka wybuchowa celnych obserwacji, zaskakujących konkluzji i błyskotliwego humoru. Z czwartej części "Świata według Clarksona" dowiemy się, między innymi, dlaczego światowy kryzys finansowy wywołało picie herbaty, w jaki sposób gry planszowe zagrażają pokojowi na świecie i kiedy najłatwiej osiągnąć stan zwany "szczęściem doskonałym".

Jednak książka "Świat według Clarksona, część 4" to nie tylko rozśmieszająca, rozrywkowa lektura; pod maską odważnego i kontrowersyjnego satyryka, a czasem i błazna, kryje się osoba faktycznie zaniepokojona tym, że we współczesnym świecie, pełnym setek regulacji, zakazów, nakazów, zaleceń i obostrzeń, coraz trudniej jest żyć i cieszyć się wolnością. Przesłanie Clarksona jest więc jasne: skoro tak trudno dotrzeć do ustawodawców i rozmaitych lobby z pytaniem "w czym problem?" i przekonać ich, że najlepszą receptą na wszystko jest zdrowy rozsądek, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko dystans do życia i… śmiech!

Książka Jeremy’ego Clarksona "Świat według Clarksona, część 4: W czym problem?" ukazała się nadkładem wydawnictwa Insignis Media w przekładzie Tomasza Brzozowskiego i Michała Strąkowa.