Osiemnaście osób zginęło w wypadku, do którego doszło w Nowym Mieścienad Pilicą w pow. grójeckim na Mazowszu. Jedna osoba przebywa wszpitalu, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Na miejscu wciążtrwa akcja ratunkowa. To jedna z największych katastrof w ruchu lądowym wPolsce. W województwie mazowieckim i łódzkim zostanie wprowadzonatrzydniowa żałoba.

Do wypadku doszło po godz. 6 na drodze wojewódzkiej nr 707, tuż za NowymMiastem, przy zjeździe na Rawę Mazowiecką. Volkswagen transporter,którym jechało 18 osób, zderzył się czołowo z ciężarowym volvo. Kierowcaciężarówki został niegroźnie ranny. Wiadomo, że był trzeźwy. Ruch w miejscu wypadku jest całkowicie zablokowany. Na miejscu jestpolicja, straż pożarna i pogotowie. Ze względu na gęstą mgłę do akcjiratowniczej nie mogło włączyć się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Trudne warunkiKomendant główny policji Andrzej Matejuk poinformował, że do wypadkudoszło prawdopodobnie podczas wyprzedzania przy bardzo trudnychwarunkach na drodze. Według ustaleń policji volkswagenem transporterem, w którym było sześćmiejsc siedzących, jechało 18 osób. - Z naszych ustaleń wynika, że busnie był przystosowany do przewożenia ludzi - powiedział rzecznikkomendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. - Jechało w nim znaczniewięcej osób niż powinno, siedzieli na skrzynkach, deskach, naprowizorycznie przygotowanych siedziskach - mówił. - Wiadomo, że rano nadrogach panowały złe warunki atmosferyczne. - Mgła, niska temperatura,zalegające na drodze liście - to wszystko mogło wpłynąć na to, że doszłodo wypadku - podkreślił Sokołowski.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowskipowiedział, że w województwiemazowieckim i łódzkim zostanie wprowadzona trzydniowa żałoba. - To dlanas wszystkich powinien być czas refleksji, każdy kierowca powinien sięzastanowić, nad tym, jak jeździ - mówił. Żałoba w woj. mazowieckim będzie trwała od wtorku od godz. 12 do czwartku do północy. źródło: pap, wp