Prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski podkreślił, że PGE chce mieć swój istotny udział w rozwoju elektromobilności. „Z jednej strony sukcesywnie rozwijamy infrastrukturę ładowania, co sprzyja wzrostowi liczby samochodów elektrycznych na polskich drogach, z drugiej strony cały czas szukamy możliwości powiększania swojej floty o auta z napędem elektrycznym” - powiedział Baranowski cytowany w komunikacie prasowym PGE.

Jak podano, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna realizuje projekt pod nazwą „Zaangażowanie Spółki w obszarze rozwoju elektromobilności”. W ramach tego przedsięwzięcia w trudnych warunkach kopalni odkrywkowej testowane są samochody terenowe na bazie auta Land Rover Defender o elektrycznym układzie napędowym.

„Obecnie jesteśmy już po pierwszej fazie takich testów w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W kolejnym etapie, który rozpoczął się 28 czerwca, pojazd będzie użytkowany przez pracowników kopalni podczas standardowych prac, które na co dzień wykonywane są przez pojazdy terenowe o podobnych parametrach” – poinformował prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Robert Ostrowski.

W komunikacie wskazano, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna szukała aut terenowych o napędzie elektrycznych, które będą w stanie poradzić sobie w warunkach kopalnianych. Wybrano prototyp auta opracowany przez firmę Innovation AG. Terenówka o nazwie „Sokół 4x4” powstała w ramach działalności Zgorzeleckiego Klastra Energii. Auto jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu 200-300 kilometrów.