Chociaż takiego zagrożenia obecnie nie ma, to stosowne pismo od Prezydenta miasta Stołecznego Warszawy otrzymał Bartek Sobala, znany fotograf i podróżnik. Wynika z niego, że jego terenowy Nissan Patrol może zostać zabrany przez państwo w razie zagrożenia lub wojny. Wnioskodawcą jest Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który zgłosił takie zapotrzebowanie Prezydentowi.

W piśmie powołano się na artykuł z ustawy z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Co prawda takie pismo w obecnych czasach wydawało mu się absurdalne, ale adresat sprawę potraktował jednak poważnie, w pierwszej kolejności zasięgnął porady u swojego prawnika, a także odwiedził biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego warszawskiej dzielnicy Mokotów.

Pismo od Prezydenta m.st. Warszawy Foto: archiwum / Auto Świat
Pismo od Prezydenta m.st. Warszawy

Okazuje się, że rocznie na terenie Warszawy jest losowanych kilka aut i praktycznie właściciele samochodów nie mają wyboru. W tym okresie zobowiązani są zgłaszać każdy wyjazd zagraniczny, dbać o dobry stan techniczny pojazdu, by w razie potrzeby w każdej chwili był gotowy do służby obronnej.

Auto może zostać zarekwirowane również w czasie pokoju. Ale tylko w trzech przypadkach. W pierwszym do sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych. Samochód może być zabrany trzy razy w roku na 48 godzin.

Wojsko może się również zwrócić o pojazd w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do militaryzacji. Wówczas samochód może zostać zarekwirowany aż na 7 dni, ale tylko raz w ciągu roku.

Ostatecznie właściciel wspomnianego Nissana potraktował sprawę z poczuciem humoru i w komputerowym programie graficznym przemalował swoje auto na tęczowo oraz dodał napis "Make Love, F*ck War" i zwrócił się za pośrednictwem mediów społecznościowych do prezydent Warszawy i dyrektora MSWiA: „Śpieszę donieść, że właśnie wróciłem od lakiernika. Mam nadzieję, że trafiliśmy w gusta, lans na poligonie gwarantowany.”

Czy Ty także chętnie oddasz swoje auto w obronie ojczyzny?