Przyzwoite radio które odtwarza pliki MP3, jak na przykład LG LAC2800R, można kupić już za nieco ponad 200 złotych. Takie z portem USB, lub czytnikiem kart pamięci kosztuje o 100 złotych więcej. Ale za sprzęt z górnej półki trzeba zapłacić przynajmniej trzy razy tyle.

Co w zamian?

W radiu Blaupunkt Hamburg MP68, które kosztuje blisko 1200 złotych, wbudowano moduł Bluetooth. Umożliwia on bezprzewodowe podłączenie telefonu komórkowego do radia. W ten sposób otrzymujemy profesjonalny zestaw głośnomówiący z możliwością zapisania 500 numerów w książce telefonicznej, zewnętrznym, łatwym do zamontowania mikrofonem i dużym, 6-liniowym wyświetlaczem. Radio to posiada własną klawiaturę podobną do tej w telefonie, dzięki czemu wybieranie numeru staje się łatwiejsze. Poszczególnym klawiszom możemy również przypisać funkcje szybkiego wybierania co jeszcze bardziej usprawnia obsługę telefonu.

System Bluetooth w radiu CD MEX-BT3600U firmy Sony służy dodatkowo do przesyłania muzyki zapisanej w telefonie lub przenośnym odtwarzaczu. W przypadku niektórych urządzeń możliwe jest sterowanie nimi za pomocą radia, a wyszukiwanie utworów ułatwia specjalny system. Za całość trzeba zapłacić 900 złotych.

Radio Clarion DXZ788RUSB za ponad 1300 złotych oferuje natomiast między innymi 6 osobnych wyjść na wzmacniacze dźwięku, system poprawiający jakość odtwarzanej muzyki w formatach MP3, czy WMA, możliwość bezpośredniego sterowania iPodem, czy 768 kolorów podświetlenia panelu i klawiszy. Specjalny system pozwala również dobrać opóźnienie poszczególnych głośników w samochodzie w zależności od budowy wnętrza auta. Wszystko by jeszcze wyraźniej i dokładniej odtwarzać muzykę.

Nie tylko dźwięk

Dla tych, dla których dźwięk to za mało producenci wciąż opracowują nowe modele samochodowych odtwarzaczy DVD i tunerów telewizyjnych. Firma Blaupunkt na przykład oferuje urządzenia pozwalające na korzystanie z czterech źródeł sygnału i czterech ekranów jednocześnie. W efekcie każdy z pasażerów może sam wybrać czy chce oglądać film na DVD, telewizję, czy grać w grę video. Sam kontroler obrazu, który tym zawiaduje kosztuje 1800 złotych. Odtwarzacz DVD - 1600 zł, a każdy z ekranów od 1800 do ponad 6 tysięcy złotych.

Do stacji multimedialnej firmy Clarion można podłączyć dodatkowo zestaw Bluetooth, kamerę cofania i iPoda. Obsługa całego tego sprzętu odbywa się za pośrednictwem dużego 7-calowego ekranu dotykowego lub fabrycznego zestawu przycisków na kierownicy naszego auta. Stację VRX578RUSB można kupić za 3 tysiące złotych.

Jeżeli zaś zależy nam na najlepszym obrazie jaki można uzyskać w samochodzie powinniśmy się zainteresować odtwarzaczem DVD firmy Alpine. Model IVA-D900R jest wyposażony w wysuwany 7-calowy ekran o 4-krotnie wyższej rozdzielczości niż w standardowych modelach. Do tego został on pokryty powłoką ograniczającą odbicia światła dzięki czemu obraz jest jeszcze ostrzejszy i wyraźniejszy. Jedyna wada tego urządzenia to jego cena - 13 tys. zł.

Prosto do celu

Na rynku nawigacji satelitarnych podział na urządzenia z niższej i wyższej półki jest jeszcze bardziej widoczny. Najtańsze urządzenia można kupić w hipermarkecie już za 400 złotych. Za sprzęt wyższej klasy trzeba zapłacić przynajmniej 1500 złotych.

Różnicę widać, gdy ginie sygnał GPS, na przykład w czasie jazdy przez tunel, las lub okolicę zabudowaną wysokimi budynkami. Blaupunkt TravelPilot EX-V w takich przypadkach wyznacza swoją pozycję korzystając nie tylko z systemu GPS, ale również z czujnika prędkości i żyroskopu. Dodatkowo nawigacja ta może również upominać kierowcę, który przekracza dozwoloną prędkość i poprawiać jego błędy w pisowni adresu miejsca docelowego. Ten system montuje się w samochodzie na stałe, a kosztuje 6 tysięcy złotych.

Tańsze są urządzenia przenośne, a i one mają wiele ciekawych funkcji. Na przykład Navigon 8110 oferuje trójwymiarowy obraz ukształtowania terenu, prezentuje również rzeczywisty kształt węzłów i zjazdów na autostradach, a asystent pasa informuje kierowcę, którym pasem powinien się poruszać. W niektórych krajach (niestety jeszcze nie w Polsce) system w czasie nawigacji informuje o nazwach poszczególnych ulic. Cena - 1600 złotych.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sportowych samochodów. Firma Harman-Becker w swojej ofercie ma nawigację idealnie pasującą do wnętrza Ferrari. Jest oczywiście czerwona i podobnie jak większość urządzeń z wyższej półki oprócz nawigacji umożliwia korzystanie z zestawu głośnomówiącego Bluetooth, przeglądanie zdjęć i słuchanie muzyki w formacie MP3. Podobne urządzenie, ale ze znaczkiem Porsche oferuje Navigon. Traffic Assist Ferrari można kupić za 2300 złotych, a Navigon P9611 Porsche Design kosztuje 3000 złotych.