• W związku z nadal wysokim poziomem zachorowań obostrzenia wprowadzone przed Wielkanocą docelowo przedłużono aż do 3 maja
  • Co prawda otwarto już żłobki i przedszkola, a w kilku województwach także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ale reszta restrykcji nadal obowiązuje
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Niestety, podczas tegorocznej majówki nie dopisze ani pogoda, ani sytuacja panująca w naszym kraju. W długi weekend majowy nadal będzie obowiązywała większość obostrzeń wprowadzonych przed świętami. Są wśród nich także takie, które mocno utrudnią podróżowanie podczas zbliżającej się majówki. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie ma zakazu przemieszczania się, ani wypraw do lasów, parków, zieleńców i na plaże. Ale po kolei.

Obostrzenia dla podróżujących autami podczas majówki 2021

Jak pisaliśmy wcześniej, rząd nie zdecydował się na wprowadzenia zakazu przemieszczania, ale i tak będzie ono dość mocno utrudnione przez pozamykane hotele i pensjonaty, które zwykle w tym okresie były mocno oblegane. Oznacza to, że wyjazd z (legalnym) noclegiem poza domem stał się skomplikowany – są jednak pewne wyjątki, które określono w rozporządzeniu.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych (dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajduje się w rozporządzeniu).

Obostrzenia dla podróżujących środkami komunikacji publicznej

Oczywiście można korzystać z transportu publicznego, ale trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu. Tu trzeba też nosić maseczki (zakrywanie ust szalikami i chustami już nie wystarczy). Przewoźnicy muszą stosować się do zasad, zgodnie z którymi w autobusach, pociągach, tramwajach zajętych może być jednocześnie maksymalnie 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu połowy miejsc siedzących wolnych. Pasażerowie powinni być poinformowani przed wejściem do pojazdu o dopuszczalnej liczbie podróżujących, jaka może znajdować się jednocześnie w środku.

W transporcie publicznym maseczki są obowiązkowe, ale są pewne wyjątki – to dzieci w wieku do lat pięciu oraz osoby, które nie mogą korzystać z maseczki ze względu na stan zdrowia, jednak według rozporządzenia muszą one posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie, które to potwierdza.

Warto też pamiętać, że podczas zbliżającej się majówki nie przekroczymy pociągiem granicy. Z drugiej strony nie ma zakazu wyjazdu za granicę, ale obowiązują tu nowe reguły zależne od kraju, do którego wyjeżdżamy. Aktualne procedury przy przekraczaniu poszczególnych granic można sprawdzić na stronach konsulatów poszczególnych państw. Obostrzenia jednak czekają nas także po powrocie do kraju, w tym 10-dniowa kwarantanna. Jednak tu sporo zależy od tego, skąd będziemy wracać.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

  • Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Co z maseczkami i jedzeniem w podróży?

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek (o ile nie podróżujemy z osobami spoza gospodarstwa domowego), ale usta i nos trzeba już zakrywać na stacjach paliw, podczas zamawianiu jedzenia (nawet w restauracjach typu drive-thru) oraz podczas kontroli policyjnej.

Trzeba też pamiętać, że w dalszym ciągu zamówione w restauracjach i barach posiłki trzeba spożyć poza ich terenem, np. w samochodzie, ponieważ punkty gastronomiczne nadal mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos.