• W Rosji numerem 1 jest Volkswagen. Najchętniej kupowanym modelem marki jest Polo
  • Łada rywalizuje z Toyotą i Mercedesem. Marki mają zbliżony udział w rynku zakupów dla wypożyczalni i korporacji taksówkowych
  • W pierwszej 10 znalazła się Dacia Logan, która w Rosji jest oferowana pod marką Renault

Przez wiele lat z taksówką kojarzył się przede wszystkim Mercedes Klasy E w charakterystycznym kolorze nazywanym „kością słoniową” albo „budyniem waniliowym”. Ale nie tylko Mercedes cieszy się wzięciem wśród taksówkarzy. Zależnie od kraju taksówkarze mieli i dalej mają swoje upodobania.

W Barcelonie często spotyka się z Toyoty Prius albo Seaty Toledo. W Amsterdamie nie sposób przeoczyć Tesli. W Warszawie przed laty często widywany był Peugeot 406 w białym kolorze lakieru. Łatwo było spotkać również Audi A6, Skodę Octavię czy Volkswagena Passata. Wiemy również, jakie samochody cieszą się popularnością w Rosji. Analitycy Autostat sprawdzili, które marki i modele są najchętniej wybierane jako nowe taksówki.

W zeszłym roku w Rosji przedsiębiorcy kupili aż 29 000 nowych samochodów z przeznaczeniem na taksówki lub do wypożyczalni. Trzy pierwsze miejsca w rankingu zajmują Volkswagen (18,3 proc.), Skoda (17.9 proc.) oraz Hyundai (15.2 proc.). W pierwszej piątce zestawienia zmieściły się jeszcze marki z Azji i Europy. Na czwartym miejscu znalazła się KIA (13.3 proc.). Piątą lokatę zajęło zaś Renault (9.5 proc.)

Najczęściej wybierane marki na potrzeby taksówek i wypożyczalni

Miejsce Marka Udział w rynku (proc.)
1 Volkswagen 18.3
2 Skoda 17.9
3 Hyundai 15.2
4 KIA 13.3
5 Renault 9.5
6 Ford 7
7 Nissan 4.6
8 Toyota 1.7
9 Mercedes 1.6
10 Łada 1.5

W zestawieniu najpopularniejszych modeli królują mniejsze samochody, które plasowane są w segmencie B lub pomiędzy segmentami B i C. W pierwszej piątce są Volkswagen Polo, Skoda Rapid, KIA RIO oraz Hyundai Solaris. Dopiero na piątym miejscu jest większa Skoda Octavia, która często można spotkać także w polskich firmach taksówkowych.

Najczęściej wybierane modele na potrzeby taksówek i wypożyczalni

Miejsce Marka i model Udział w rynku (proc.)
1 Volkswagen Polo 13.2
1 Hyundai Solaris 13.2
3 Skoda Rapid 11
4 KIA RIO 10.7
5 Skoda Octavia 6.4
6 Ford Focus 6.1
7 Renault Logan 5.6
8 Volkswagen Jetta 2.8
9 Renault Kaptur 2.5
10 Nissan Almera 2.3

Znamienne, że wśród najczęściej wybieranych modeli samochodów w Rosji nie ma ani jednego wskazanego w plebiscycie przeprowadzonym wśród niemieckich taksówkarzy. W konkursie „Taxi des Jahres” kierowcy głosowali na najlepsze modele w kategoriach „limuzyna/kombi”, „SUV/VAN” oraz „Functionality” i „Best taxi 2017”.  W dwóch pierwszych kategoriach samochody wyróżniono także ze względy na ekonomię, funkcjonalność, komfort i emocje. Najwięcej głosów zebrały takie pojazdy jak Citroen C-Elysee, Fiat Tipo kombi, KIA Optima SW, Lexus GS 300h, Toyota Prius+, Seat Alhambra, Ford Kuga, Mitsubishi Outlander PHEV, Citroen Jumpy 12. Najlepszą taksówką 2017 roku ogłoszono zaś Seata Alhambrę.