Wprowadzenie trzeciej zmiany, dzięki której w zakładzie powstało 800 nowych miejsc pracy, było podyktowane chęcią zaspokojenia niesłabnącego popytu na cieszącego się uznaniem potwierdzonym przyznawanymi nagrodami crossovera Qashqai.

Od premiery rynkowej w marcu 2007 r. w całej Europie sprzedano już ponad 200 000 egzemplarzy modelu Qashqai. Tak duży popyt skłonił do podwojenia pierwotnych prognoz produkcji na bieżący rok obrachunkowy.

Trzecia zmiana pomoże także zakładom w Sunderland w zaspokojeniu spodziewanego popytu na 7-miejscową wersję tego pierwotnie 5-miejscowego pojazdu, czyli na model Qashqai+2, który zostanie oficjalnie zaprezentowany w przyszłym miesiącu na Salonie Motoryzacyjnym w Londynie.

Produkcja Qashqai +2 rozpocznie się w sierpniu 2008 r., a samochód trafi do sprzedaży w całej Europie we wrześniu.

- Qashqai okazał się tak popularny, że w tym roku musieliśmy zwiększyć produkcję do znacznie ponad 200 000 egzemplarzy - powiedział Trevor Mann, Starszy Wiceprezes ds. Produkcji w Europie. Uruchomienie trzeciej zmiany wymagało dużego zaangażowania ze strony firmy Nissan w działalność na terenie Wielkie Brzedaży w całej Europie we wrzrytanii i umożliwi zakładom w Sunderland skuteczniejsze zaspokojenie bezprecedensowego i niesłabnącego popytu na ten samochód, a także na wersję Qashqai+2.

Zatrudnienie 800 nowych pracowników było dla zakładu dużym przedsięwzięciem – o każde miejsce starało się 10 kandydatów.

Każdy nowy pracownik przeszedł tygodniowy okres wprowadzający, obejmujący przekazanie instrukcji w zakresie podstawowych umiejętności, zapoznanie się z zakładem oraz szkolenie BHP.

Proces rekrutacji – jeden z największych w historii zakładów – obejmował kompleksowe testy umiejętności i próby przy linii produkcyjnej.

Wszyscy nowo przyjęci pracownicy będą zatrudnieni przy linii produkcyjnej modelu Qashqai, na której obecnie produkowanych jest około 4500 samochodów tygodniowo. Po uzyskaniu przez trzecią zmianę pełnej wydajności, produkcja wzrośnie do około 6100 egzemplarzy.

Na początku czerwca Prezes i Dyrektor Naczelny firmy Nissan, Carlos Ghosn, odwiedził fabrykę w celu zapoznania się z przygotowaniami do uruchomienia trzeciej zmiany i ogłosił, że w 2010 roku w Sunderland rozpocznie się produkcja nowego modelu kompaktowego.

Zakład w Sunderland• założony w 1984 roku;• zainwestowano w niego dotychczas ponad 2,4 mld funtów;• od chwili uruchomienia produkcji zakłady wyprodukowały 5 mln samochodów;• największy producent i eksporter samochodów osobowych w Wielkiej Brytanii;• zatrudniają obecnie około 5 000 pracowników;• produkcja w roku kalendarzowym 2007: Qashqai: 164 133 szt.; Note: 92 678 szt.; Micra: 88 533 szt.; Micra C+C: 5616 szt.