Zdaniem analityków portalu e-petrol.pl, "ceny benzyn na stacjach paliw mogą już od poniedziałku zacząć wzrastać średnio o 10 groszy na litrze, a diesel o 12-13 groszy".

Jak wynika z raportu portalu, mijający tydzień upłynął pod znakiem podwyżek na hurtowym rynku paliw.

Średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 wzrosła o 90 -1 00 złotych na tysiącu litrów, a oleju napędowego o 129 - 158 złotych za tysiąc litrów. Za taką samą ilość oleju opałowego nabywcy hurtowi płacili 120 złotych więcej niż w tygodniu ubiegłym.

Biuro Reflex podało w komunikacie, że za litr benzyny bezołowiowej płacimy obecnie średnio 4,24 zł. Olej napędowy kosztuje 3,96 zł za litr, natomiast cena autogazu po niewielkim spadku o 1 grosz wynosi 2,24 zł.

Zdaniem analityków, ostatnie wzrosty cen na polskim rynku paliw należy powiązać ze zwyżkami na rynku światowym, które miały miejsce w mijającym tygodniu.

Niestety sytuacja na rynkach światowych jest wciąż niestabilna, a to odbija się na cenach w naszym kraju. Jak na razie czarne scenariusze (5 zł za litr benzcyny bezołowiowej) nie sprawdzają się, ale to nie oznacza, że w każdej chwili może do tego dojść...

Źródło: PAP