Po raz pierwszy te zawody rozegrano 100 lat temu - 14 września 1905 roku na drogowej pętli na wyspie Man. Zwyciężył wówczas John Napier na samochodzie Arrol-Johnston. Później Tourist Trophy rozgrywano na różnych torach. Najmocniejszą obsadę miały zawody rozgrywane w latach 50. i 60. Siedmiokrotnie tryumfował w nich Stirling Moss.Astony Martiny startujące gościnnie, obarczone dodatkowo 50 kg balastu, okazały się najszybsze w kwalifikacjach. W wyścigu były także najlepsze. Pierwsi linię mety minęli Kox z Lamym przed Brabhamem i Turnerem. Punkty zdobyli jednak następni - Fabio Babini i Thomas Biagi, Andrea Bertolini i Karl Wendlinger oraz Michael Bartels i Timo Schneider. Wszyscy na Maserati MC12 GT1.W pierwszym wyścigu mistrzostw WTCC bezkonkurencyjne okazały sie Alfy Romeo . Kierowcy tych pojazdów zajęli cztery pierwsze miejsca. Najszybszy był Gabriele Tarquini, który wyprzedził Jamesa Thompsona, Fabrizio Giovanardiego i Augusto Farfusa. Drugi wyścig zakończył się podwójnym sukcesem hiszpańskiej ekipy Seata. Tym razem zwyciężył Rickard Rydell przed swym partnerem Jasonem Plato. W punktacji WTCC nadal prowadzi Dirk Müller (BMW).