- Sporo pojazdów ukraińskiej armii pamięta czasy ZSRR
- Armia naszych wschodnich sąsiadów jest stopniowo modernizowana, a stare pojazdy unowocześniane
- Ukraińcy cały czas korzystają z topornych i wielkich ciężarówek, które jednak sprawdzają się w najgorszym terenie i są niezawodne. To najważniejsze w warunkach wojennych
- Atak Rosji na Ukrainę. Tutaj znajdziesz najnowsze informacje
W liczbach armia ukraińska może być porównywalna do naszej. Według rankingu Global Firepower ukraińska armia zajmuje 25. miejsce wśród najsilniejszych armii na świecie. Polska jest 23., a Rosja druga, zaraz za USA. Sprawdziliśmy jakimi pojazdami dysponują Ukraińcy. Jak można było się spodziewać, sporo sprzętu pochodzi jeszcze z czasów ZSRR, choć od 2014 r., (od momentu, kiedy separatyści wkroczyli na tereny Ukrainy) wiele się pod tym kątem zmieniło. Sprzęt sukcesywnie jest odnawiany i wymieniany.
To pojazd doskonale znany także z naszych dróg. Co ciekawe, stosowany od bardzo długiego czasu jest nadal produkowany. Obecnie nazywa się UAZ Hunter. Samochody, choć są już bardzo przestarzałe, to proste w budowie i niezawodne. Ukraina stara się te pojazdy wycofywać, niestety na razie nie idzie to najlepiej.
Stworzony na bazie chińskiego samochodu Great Wall Wingle 5 i przeznaczony do transportu rannych z jednostek wojskowych do szpitali oraz udzielania pomocy medycznej rannym na poziomie podstawowym podczas ewakuacji. Są też wersje pickup. Wokół samochodu były spore kontrowersje - problemy z układem paliwowym powodowały, że często ulegał awariom (co ok. 8 tys. km). Ciągłe wydatki na naprawy aut spowodowały, że sprawę zakupu aut zbadało nawet Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy. Samochód zastąpił wysłużone UAZ-y 452. Sam producent zbankrutował w 2021 r.
To pojazd o napędzie 4x4. Waży 11 ton, a na pokład może zabrać maksymalnie 10 osób. Zbudowany jest na podwoziu Iveco Eurocargo. Jego silnik, to również konstrukcja Iveco o pojemności 5,9 litra i mocy 279 KM. Pojazd może być wyposażony m.in. w systemy gaszenia i klimatyzację części transportowej, szperacze, kamery i oczywiście wyciągarkę. Ukraińska armia ma około 240 takich pojazdów.
Ukraina, podobnie jak Polska, jest właścicielem niezwykle popularnych, amerykańskich, wielozadaniowych pojazdów Humvee, korzystających z różnych konfiguracji uzbrojenia. Pojazd od lat służy wielu siłom wojskowym na całym świecie.
To jeden z nowszych transporterów opancerzonych ukraińskiej armii. Służy tam od 2000 r. BTR-3 ma trzyosobową załogę, może przewozić sześciu pasażerów, a na jego uzbrojenie składa się m.in. działko kalibru 30 mm, granatniki 30 mm czy też wyrzutnie granatów dymnych. Jest produkowany razem z nowszym pojazdem BTR-4. PojazdyOba mają napęd na wszystkie osiem kół. BTR-3 jest wersją rozwojową, wywodzącego się jeszcze z ZSRR BTR-80 i BTR-70. Unowocześnienie polegało na wymianie wieżyczki. Nowa ma lepszy pancerz. W pojeździe wymieniono też silnik. To jedne z najliczniejszych pojazdów w ukraińskiej armii.
Kamazy pełnią różnorakie role w ukraińskiej armii, podobnie jak u nas Jelcze i Stary. To pojazdy trzyosiowe z napędem na wszystkie koła. Kamazy mają od 210 KM do 240 KM i poza różnicami w mocy, mogą mieć także różną ładowność oraz oczywiście różną zabudowę.
Produkowany w latach 1964-1999. Do napędu użyto silnika V8 o pojemności 4,3 litra. Samochód wyposażony był w czterobiegową skrzynię biegów z reduktorem. Napędzane są obie osie. GAZ-66 jest ceniony na całym świecie za swoje zdolności terenowe i niezawodność. Nawet rosyjska armia, jeszcze w 2014 r. posiadała ich jeszcze ok. 2 tys. szt.
Mogą to być pojazdy dwu- i trzyosiowe, także z napędem na wszystkie koła. Konstrukcja pozwala przewozić m.in. głowice bojowe, sprzęt inżynierii wojskowej czy dźwigi hydrauliczne. Krazy także mają wysokie zdolności terenowe.
Lekki transporter opancerzony z napędem 4×4. Stworzony do transportu personelu, broni i sprzętu wojskowego, o masie do 2 ton. Pojazd może być także stosowany do wsparcia ogniowego lub jako wóz dowodzenia i zwiadu. Na tym jego zastosowanie się nie kończy, bowiem może być również sanitarką lub być samodzielnym stanowiskiem przeciwczołgowym.