Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym wyprzedzanie oznacza "przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku". Manewr wyprzedzania obwarowany jest szeregiem ograniczeń, a jednym z nich jest zakaz wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejść, na których ruch jest kierowany.

Kierowcy co do zasady są karani. A kierowca-policjant?

Ponieważ efekty wyprzedzania na pasach lub bezpośrednio przed nimi niejednokrotnie bywają tragiczne, wraz z wprowadzeniem obecnie obowiązującego taryfikatora surowo potraktowano ignorowanie przepisów związanych z zakazem wyprzedzania na przejściach. Co więcej, policjanci są mocno wyczuleni na łamanie tych zasad, o czym przekonało się już wielu kierowców.

Co jakiś czas policja informuje o akcjach przeprowadzanych z wykorzystaniem dronów, podczas których mundurowi skrupulatnie wyłapują kierujących, którzy na wielopasowych jezdniach wyprzedzają innych kierowców w miejscach, gdzie nie wolno im tego robić. Tym bardziej zaskakuje przypadek uwieczniony na nagraniu przez jednego z kierowców. Na filmie widać jak kierowca oznakowanego radiowozu wyprzedza na przejściu dla pieszych.

Film opublikowano na kanale Stop Cham na YouTube

Przypadek był na tyle bulwersujący, że autor nagrania postanowił zgłosić sprawę na policję. Jak widać w dalszej części nagrania, policja przesłała już odpowiedź i jak możemy się z niej dowiedzieć, kierowca, który wyprzedzał na przejściu dla pieszych, został ukarany... pouczeniem.

Nawet 3 tys. zł za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym taryfikatorem za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośredni przed nim kierowcom grozi mandat w wysokości 1,5 tys. zł oraz 15 punktów karnych. Ponieważ wykroczenie to jest jednym z tych, które podlega tzw. recydywie, kwota mandatu może wynieść nawet 3 tys. zł.

Policjanci dość konsekwentnie podchodzą do egzekwowania obowiązujących przepisów związanych z wyprzedzaniem na pasach. Mundurowi już wielokrotnie przeprowadzali akcje z użyciem dronów, których efektem są dziesiątki mandatów. Mając to na uwadze, zgłosiliśmy się do policji z prośbą o uzasadnienie kary pouczenia dla kierowcy policyjnej Kii. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, podzielimy się jej treścią.