Nie sygnalizują manewrów, jeżdżą po chodnikach i często osiągają zawrotne prędkości. Rowerzyści, podobnie jak pozostali uczestnicy ruchu drogowego, mają długą listę "grzechów". Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego postanowili więc wziąć użytkowników jednośladów "pod lupę" i sprawdzić, o jakich zasadach bezpieczeństwa zapominają najczęściej.

Policjanci wzięli rowerzystów "pod lupę"

W ramach akcji "Bezpieczny rowerzysta" policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie postanowili przyjrzeć się lokalnym rowerzystom. W tym celu w dniach 18-19 września nad jednym ze skrzyżowań w powiecie piaseczyńskim umieszczono drona.

przekazała w komunikacie st. asp. Magdalena Gąsowska, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

W trakcie trwania akcji "Bezpieczny rowerzysta" wylegitymowano 34 cyklistów, a aż 20 z nich zostało pouczonych. "Ponadto nałożono 12 mandatów karnych. Najczęstsze wykroczenia to: jazda po chodniku i przejazd przez przejście dla pieszych. Pięciu rowerzystów było nietrzeźwych" wyliczyła Gąsowska, cytowana przez tvn24.pl.

Policja podkreśla, że "osoby, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego, niestety muszą liczyć się z mandatami". Najważniejsze jest jednak zdrowie.

"Każde naruszenie prawa podlega nie tylko odpowiedzialności finansowej, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu samych cyklistów, którzy w spotkaniu z samochodem zawsze są narażeni na większe obrażenia" czytamy w komunikacie.

Źródło: ksp.policja.gov.pl, piaseczno.policja.gov.pl, tvn24.pl