Specjaliści od zarządzania flotą podkreślają, że rok 2024 był przełomowy dla zarządzania flotą w przedsiębiorstwach pod względem dwóch najistotniejszych kwestii: bezpieczeństwa i dekarbonizacji. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w wypadkach drogowych ginie rocznie 1,3 miliona osób, a 50 milionów zostaje rannych. Dlatego we współpracy z United Nations Road Safety Collaboration i innymi zainteresowanymi stronami, WHO przygotowało globalny plan zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach drogowych o przynajmniej 50 proc. do 2030 r.
Zalecenia zawarte w planie działań będą niewątpliwie przydatne, także dla osób zarządzając flotą w firmie. Warto korzystać z takich rad jak wyznaczanie limitów dla maksymalnego czasu jazdy i minimalnych okresów przerwy dla zawodowych kierowców oraz wykorzystywanie technologii wspierających bezpieczeństwo. Tym bardziej że zmiany w przepisach i technologii wymagają wyjątkowego podejścia.
Celem jest bezpieczeństwo
W 2024 r. wprowadzono kolejne zmiany w branży transportowej wynikające z "Pakietu Mobilności", przyjętego w Unii Europejskiej. Tym razem dotyczyły one przepisów odnoszących się do tachografów. Wspomniany pakiet został opracowany m.in. w celu zapewnienia kierowcom wystarczającego czasu przerwy, który jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa na drodze. Okazuje się, że 90 proc. wypadków spowodowanych jest przez błąd człowieka, a 40 proc. z nich, wynika z zaśnięcia kierowcy. Wypoczęci kierowcy to zatem podstawa lepszego bezpieczeństwa floty.
Zarejestrowane pojazdy flotowe, które uczestniczą w ruchu międzynarodowym, będą musiały do sierpnia 2025 roku zostać wyposażone w inteligentny tachograf drugiej generacji (wymagana data instalacji zależy od dynamiki floty). Nie warto jednak czekać z ich instalacją na ostatnią chwilę, ponieważ wiarygodne dane z tachografów pomagają zapobiegać problemom związanym z bezpieczeństwem oraz kosztownym finansowo naruszeniom. Inteligentny tachograf drugiej generacji zapewnia także spójność całej floty, ponieważ system jest regularnie aktualizowany. Dobrze jest także wyposażyć kierowców w profesjonalną nawigację, która wspiera bezpieczeństwo.
Nie tylko pomaga kierowcom ominąć korki, ale informacja zwrotna w kabinie pojazdu zachęca do bezpiecznego stylu jazdy, np. alarmuje kierowców o ich niebezpiecznym zachowaniu, aby mogli to skorygować (np. jeździe "na zderzaku" czy używaniu telefonu).
PZU iFlota — efektywne zarządzanie flotą i jej bezpieczeństwem
Zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem kierowców we flocie jest dużo efektywniejsze z wykorzystaniem systemu zarządzania flotą. System PZU iFlota został opracowany przez PZU dla klientów flotowych i łączy trzy elementy ważne z punktu widzenia osoby zarządzającej parkiem pojazdów w przedsiębiorstwie.
Podstawową funkcją PZU iFlota jest możliwość zarządzania ewidencją pojazdów, kierowców i różnego rodzaju kosztami, a także obsługą m.in. kart paliwowych i usług serwisowych. Kompletne dane flotowe pozwalają na szczegółową analizę kosztów oraz wykrycie ewentualnych nieścisłości i anomalii, śledzenie trendów i optymalizacji flotowych TCO. Co istotne, w tym module można także zdefiniować powiadomienia, które przypomną o zbliżających się zadaniach, tj. przeglądy, szkolenia, odnowienia uprawień kierowców czy płatność raty.
Kolejną funkcjonalnością jest zarządzanie ubezpieczeniami i bieżące monitorowanie sytuacji szkodowej. PZU iFlota gromadzi w jednym miejscu informacje o ubezpieczeniu klienta. Oprócz aktualnych polis, PZU jako ubezpieczyciel daje dostęp do listy zgłoszonych szkód OC i AC, można też sprawdzić ich przyczynę i status obsługi. System raportuje dane szkodowe z ostatnich 36 miesięcy.
PZU iFlota umożliwia także poprawę bezpieczeństwa floty, poprzez wbudowany moduł dotyczący prewencji i szkoleń. Na bazie danych z floty i jej historii zarządzający otrzymują informacje o głównych przyczynach szkód. Ich analiza pozwala odpowiedzieć na pytanie, co można zrobić, aby poprawić ten stan. Wsparciem dla fleet managera oraz kierowców jest możliwość korzystania z rozbudowanej bazy wiedzy, w której PZU udostępniło szkolenia, pigułki wiedzy, e-learningi oraz blog.
Ważnym elementem systemu PZU iFlota jest moduł EV, którego zadaniem jest zapewnienie wsparcia w elektryfikacji firmowych flot. Fleet managerowie mogą skorzystać z prostego w obsłudze narzędzia w postaci ankiety i generowanego na jej bazie raportu, który pozwoli szybko ocenić, jaki jest potencjał wdrożenia pojazdów elektrycznych w ich firmie. Otrzymają m.in. wyliczenia, ile pojazdów flotowych można zastąpić elektrykami, ile na tym da się zaoszczędzić i jak zmniejszy to emisję CO2 w organizacji.
Praktyczne podejście do bezpieczeństwa
Warto również zwrócić uwagę na program prewencyjny Bezpieczna Flota PZU, w ramach którego od ponad dekady realizowane są szkolenia dla kierowców flotowych i fleet managerów. Udział w programie daje kierowcom możliwość poprawy umiejętności prowadzenia pojazdów, wyeliminowania złych nawyków i przyzwyczajeń za kierownicą oraz odświeżenia wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Szkolenia obejmują m.in. ćwiczenia na płycie poślizgowej i korzystanie ze szkoleń jazdy defensywnej z elementami ekojazdy w ruchu miejskim. PZU organizuje również spotkania ze specjalistami psychologii transportu, pierwszej pomocy medycznej i przepisów prawa o ruchu drogowym.