Punktualnie o godzinie 19.01 czasu miejscowego na rampę ustawioną przed Hotelem Rila w Borovetz wjedzie pierwsza załoga startująca w Rajdzie Bułgarii: Dimitar Iliew i Janaki Janakijew (Mitsubishi Lancer Evo IX).

Trzy minuty później rozpocznie się odcinek specjalny o długości 2,95 kilometra. Potem załogi pojadą na Airport Dolna Banya, gdzie zlokalizowana jest strefa serwisowa. Po dwudziestominutowym postoju skierują się do parcu ferme.

Jak już informowaliśmy w rajdzie, który zaliczany jest do klasyfikacji Mistrzostw Europy, wystartują dwie polskie załogi. Z numerem 3 jadą Michał Sołowow i Maciej Baran w Fiacie Grende Punto Super 2000. "Dziewiatkę" organizatorzy przyznali Tomaszowi Czopikowi i Glibowi Zagorijowi. Były Mistrz Polski zadebiutuje w Fiacie Grande Punto Super 2000 po tym, jak zrezygnował ze startów bardzo zawodnym Volkswagenem Polo S2000.

Przypomnijmy, że w klasyfikacji Mistrzostw Europy rywalizują podczas rajdu Bułgarii następujący kierowcy:Dimitar Iliew, Renato Travaglia, Michał Sołowow, Tomasz Czopik, Volkan Isik, Simon Jean - Joseph, Corrado Fontana, Krum Donczew, Juraj Sebalj oraz Daniel Fischer. Pozostali zawodnicy walczą o punkty mistrzostw swojego kraju.Przypomnijmy klasyfikację Mistrzostw Europy po sześciu rundachMiejsceKierowca Punkty1. Dymitar Iliew302. Michał Sołowow 292. Renato Travaglia294.Enrique Garcia Ojeda245. Andrea Navarra206.Volkan Isik187. Nicolas Vouilloz 178. Tomasz Czopik158.Simon Jean-Joseph 1510. Juraj Šebalj1311. Corrado Fontana812. Antonin Tlustak613. Krum Donczew214. Ercan Kazaz 1

Pierwszy odcinek specjalny

Samochody Mitsubishi dominowały na pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Bułgarii. Załogi jadące w tym modelu zajęły sześć pierwszych miejsc. Różnice na mecie były jednak nieznaczne.

Liderami zostali Renato Travaglia i Lorenzo Granai, którzy o 0,2 sekundy wyprzedzili Jasena Popowa i Deliana Popowa oraz o 2,4 sekundy Kruma Donczewa i Stoiko Walczewa.

Michał Sołowow i Maciej Baran zajęli ósme miejsce ze stratą 3,2 sekundy, a Tomasz Czopik i Glib Zagorij - dziesiąte: 3,8 sekundy.

Rywalizacja na trasie nie przyniosła niespodzianek. Wszyscy wymieniani w gronie faworytów kierowcy dojechali do mety w czołówce. Trasa Superoesu - jak się okazało - sprzyjała pojazdom klasy N4. Samochody klasy Super 2000 straciły nieco pola.

Ale z drugiej strony wiadome jest, że na tego rodzaju próbie nikt nie chce ryzykować. Można bowiem stracić bardzo wiele, uszkadzając na przykład auto o krawężnik. Zyskać zaś - nawet jadąc brawurowo - zaledwie sekundy...

W wynikach po pierwszym odcinku specjalny, sklasyfikowanych jest 47 załóg z 49, które znajdowały się na liście startowej.

Prawdziwa rywalizacja rozpocznie się jednak dopiero jutro rano. Załogi mają do przejechania sześć odcinków specjalnych. Po każdych dwóch zjeżdżać będą na strefę serwisową.

Według obserwatorów decydujące znaczenie może mieć przejazd tzreci OSów: powtarzanego dwukrotnie Sestrimo o dłogości 30,11 kilometra oraz rozpoczynającego jutrzejszą rywalizację Muhovo (28,89 km). Trzeba dobrze sie rozbudzić, aby na tak długiej próbie pojechać "na dzień dobry" bardzo szybko...

Start do jutrzejszego etapu nastąpi o 8.30 rano. O godzinie 9.43 rozpocznie się pierwszy z odcinków specjalnych.

Zapraszamy na naszą transmisję "na żywo" - rozpoczynamy o 8.30!

WYNIKI PIERWSZEGO ODCINKA SPECJALNEGO

MiejsceKierowca i pilot (Kraj - Auto) Czas1. Renato Travaglia i Lorenzo Granai (Włochy - Mitsubishi Lancer Evo IX)1.52,6 min.2.JasenPopow i Delian Popow (Bułgaria - Mitsubishi Lancer Evo IX)1.52,8 min.3. KrumDonczew i Stoiko Walczew (Bułgaria - Mitsubishi Lancer Evo IX)1.55,0 min.4. Radoslav Kozlekow iNikola Popow (Bułgaria - Mitsubishi Lancer Evo IX)1.55,2 min.5. Dimitar Iliew i Janaki Janakijew (Mitsubishi Lancer Evo IX)1.55,4 min.6. Juraj Šebalj i Toni Klinc (Mitsubishi Lancer Evo IX)1.55,4 min.7. Simon Jean-Joseph i Jack Boyère (Citroën C2 R2)1.55,6 min. 8. Michał Sołowow i Maciej Baran (Polska - Fiat Punto S2000)1.55,8 min.9. Volkan Isik i Kaan Ozsenler (Fiat Grende Punto Super 2000)1.56,1 min.10.Tomasz Czopik i Glib Zagorij (Polska/Ukraina - Fiat Grand Punto S2000)1.56,4 min..11. Rumen Dunew i Hristo Hristow (Renault Clio S1600)1.56,4 min.12.Corrado Fontana i Renzo Casazza (Mitsubishi Lancer Evo IX)1.56,7 min.

..................................................................................................

UWAGA:

prosimy o samodzielne odświeżanie strony, gdyż informacje są na bieżąco aktualizowane!