Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Scania: ciężarówka do miasta

Scania: ciężarówka do miasta

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Wsiada się do niej prawie tak jak do SUVa albo samochodu dostawczego. Oto nowa generacja ciężarówek Scania, które zaprojektowano m.in. do użytkowania w mieście.

Scania serii L i P Zobacz galerię (9)
Scania serii L i PŹródło: Materiały prasowe
  • Pozycja kierowcy w nowej ciężarówce z serii L będzie podobna jak w przypadku miejskiego autobusu
  • Wraz z nową serią ciężarówek Scania wprowadza silniki zasilane skroplonym gazem. Do wyboru dwie jednostki: 13 l i 9 l.
  • Scania stworzyła specjalną kabinę dla straży pożarnej z dodatkowymi kurtynami powietrznymi i niezależnym ogrzewaniem dla załogi

Koniec ze wspinaniem się na jak Kasprowy. Wsiadanie do ciężarówki nie musi być takie trudne. Szczególnie gdy jest to pojazd, który krąży po mieście a kierowca musi go często opuszczać. Oto nowa seria ciężarówek Scania L, które zamiast pokonywać długie międzynarodowe trasy będą przemieszczać się w obrębie aglomeracji.

Tak wygląda wejście do tzw. nisko-wejściowej ciężarówki
Tak wygląda wejście do tzw. nisko-wejściowej ciężarówkiŹródło: Materiały prasowe

Tzw. nisko-wejściowa ciężarówka przyda się m.in. w branży komunalnej czy służbach ratowniczych. A to oznacza, że charakterystyczne kabiny pojawią się w śmieciarkach, pojazdach służb drogowych, lokalnej dystrybucji czy straży pożarnej. Pozycję za kierownicą można porównać do tej jaką znamy z autobusów miejskich. Kierowca siedzi nisko i ma widok na drogę podobny do tego jaki mają na co dzień prowadzący pojazdy dostawcze czy większe SUVy. Wsiadanie może być nawet łatwiejsze niż w niektórych samochodach osobowych dzięki funkcji tzw. klęczenia, czyli zmniejszenia prześwitu.

Oto jeden z prototypów nowej ciężarówki Scania
Oto jeden z prototypów nowej ciężarówki ScaniaŹródło: Materiały prasowe

Specjalną wersję przygotowano dla takich służb jak straż pożarna. W przedłużonej kabinie dodano kurtyny powietrzne aby załoga ratownicza była równie dobrze zabezpieczona co kierowca. Ponadto pasażerowie z tyłu skorzystają z niezależnego systemu ogrzewania. Ponadto w każdej odmianie z kabiną serii P lub L dodano okno na drzwiach pasażera, aby kierowca miał lepszy widok na obiekty tuż obok pojazdu.

Wnętrze przedłużonej kabiny Scanii
Wnętrze przedłużonej kabiny ScaniiŹródło: Materiały prasowe

Wraz z wprowadzeniem nowej serii Scania dodała nowe silniki. Firma chwali się 7 litrowym dieslem, w którym zużycie paliwa ograniczono o 10 proc. względem poprzednich konstrukcji. W ofercie będą także jednostki zasilane gazem skroplonym (dwie wersje o pojemności 13 litrów i 9 litrów). Ich praca ma być stale monitorowana, dzięki czemu wskazania przeglądu będą się pojawić zależnie od eksploatacji a nie przebiegu.

Silnik gazowy Scania. Aż 9 litrów pojemności
Silnik gazowy Scania. Aż 9 litrów pojemnościŹródło: Materiały prasowe

W sumie do wyboru będzie kilka jednostek dostosowanych do różnych rodzajów paliwa. W ofercie pojawią się wersje na etanol, biodiesel, uwodniony olej roślinny HVO. Zaplanowano również odmianę hybrydową.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków