Wybierz samochód

Scania

Scania

Scania to szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, autobusy oraz silniki wysokoprężne. Firma została założona w 1891 roku w Malmö i na początku zajmowała się produkcją wagonów kolejowych pod nazwą Vagnfabriks Aktiebolaget i Södertälj - w skrócie Vabis. 9 lat później w tym samym mieście założono fabrykę maszyn o nazwie Scania która miała produkować rowery. Nazwa marki pochodzi od krainy w Szwecji. Wkrótce Szwedzi zaczęli także produkcję samochodów ciężarowych i osobowych.

W 1935 roku Scania została głównym przedstawicielem Volkswagena w Szwecji, a rok później skonstruowała swój pierwszy silnik wysokoprężny. W 1949 r. firma wprowadziła na rynek swój pierwszy silnik wysokoprężny z wtryskiem bezpośrednim, charakteryzujący się wysoką trwałością. Szybki rozwój sprawił, że Scania zaczęła w latach 50. tworzyć własne sieci sprzedaży i serwisu w Europie. Pod koniec tego dziesięciolecia, rozpoczęto także produkcję ciężarówek w Brazylii.

W 1969 r. Scania-Vabis wprowadziła na rynek nowy silnik V8 o pojemności 14 litrów i mocy 350 KM. Był to najmocniejszy europejski silnik do samochodów ciężarowych w Europie. W latach 1969-1995 trwała współpraca z inną szwedzką marką – Saabem.

W 1993 roku w Słupsku powstał oddział produkcyjny Scanii, który do 2002 roku zajmował się montażem samochodów ciężarowych, a obecnie specjalizuje się w produkcji autobusów i podwozi autobusowych.

W 2014 roku szwedzka marka została całkowicie przejęta przez koncern Volkswagen AG.

Scania - modele

Scania - powiązane artykuły