Auto Świat Wiadomości Aktualności Wojskowe ciężarówki nie mogą jeździć po drogach Niderlandów, bo są o 2 cm za wysokie

Wojskowe ciężarówki nie mogą jeździć po drogach Niderlandów, bo są o 2 cm za wysokie

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Stare ponad trzydziestoletnie wojskowe ciężarówki w Niderlandach mogą jeszcze posłużyć dłużej niż oczekiwano. Armia nie może bowiem korzystać z najnowszych pojazdów dostarczanych w ramach ogromnego zamówienia. Okazało się, że ciężarówki nie spełniają obowiązujących przepisów, bo są zbyt wysokie. Do spełnienia wymogów zabrakło... 2 cm!

Wojskowa Scania Gryphus w Niderlandach
Zobacz galerię (3)
Ministerie van Defensie / Ministerie van Defensie
Wojskowa Scania Gryphus w Niderlandach
  • Wojsko w Niderlandach do 2026 r. wymieni ponad 2,8 tys. starych ciężarówek w ramach modernizacji transportu
  • Armia wybrała modułowy system transportu na bazie ciężarówek Scania Gryphus do przewozu znormalizowanych kontenerów z różnym wyposażeniem (towarowe, dowodzenia, techniczne, itp.)
  • Spośród 2,8 tys. zamówionych ciężarówek aż 2,5 tys. egz. przekracza dopuszczalną wysokość o 2 cm. Póki co ponadnormatywne auta mogą jeździć tylko na podstawie specjalnego zezwolenia

Wszystko co nowe jest lepsze? Zwykle tak, o ile spełnia przyjęte wymogi. W przypadku ogromnego przetargu (wojskowy program wymiany aut DVOW) na ciężarówki dla armii Niderlandów (do 2026 r. wojsko otrzyma ponad 2,8 tys. nowych aut, które zastąpią wysłużone ponad 30-letnie DAFy) na przeszkodzie stanęły przepisy. Okazało się, że mimo deklaracji producenta niemal wszystkie nowe Scanie Gryphus (podstawa to Scania XT z 6 cylindrowym silnikiem o pojemności 13 l o mocy 500 KM) z pustymi kontenerami są o 2 cm za wysokie (informowały o tym lokalny magazyn "BIGtruck: oraz nasz rodzimy serwis 40ton.net) i nie mogą poruszać się po drogach publicznych (do 4 m można poruszać się bez zezwolenia). O zakazie jazdy poinformowało zresztą samo Ministerstwo Obrony.

Problem z dopuszczeniem do jazdy po drogach publicznych dotyczy najnowszych ponadnormatywnych 10-tonowych Scanii Gryphus High Operational z napędem 8x8 oraz załadowanym pustym kontenerem transportowym. Docelowo będzie ich najwięcej w armii. Z 2,8 tys. zamówionych wszystkich wersji aż 2,5 tys. to odmiany 8x8. Do armii trafią także skromniejsze ciężarówki dwu i trzyosiowe (m.in. do Korpusu Piechoty Morskiej i sił powietrznych), które są niższe i mogą jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co zatem z największą flotą ponadnormatywnych ciężarówek? Ministerstwo Obrony wyjaśnia, że dostawca pracuje nad rozwiązaniem problemu. Do tego czasu wojskowi będą składać wnioski do Krajowej Agencji Transportu Drogowego o stosowne pozwolenie na przejazd określonymi trasami we wskazanym czasie. Cywilna kontrola nad wojskiem przybiera zatem nową, zupełnie nieoczekiwaną formę.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków