Jest to kontynuacja porozumienia dotyczącego współpracy PGZ z partnerami z Wielkiej Brytanii z 2019 r. Umowa ta przewiduje dalszą współpracę nad zintegrowaniem przeciwpancernego pocisku kierowanego Brimstone z niszczycielem czołgu, a także produkcję tego pocisku w przedsiębiorstwach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystko to w ramach programu Ottokar-Brzoza, który zakłada pozyskanie przez Siły Zbrojne RP modułu niszczyciela czołgów, który będzie mógł razić cele opancerzone za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. Oprócz samego niszczyciela w skład modułu mają wchodzić również pojazd wsparcia oraz pojazd dowodzenia. W programie pod uwagę brane są nie tylko pociski Brimstone, ale także te z rodziny Spike.

Dalszy ciąg tekstu pod podcastem:

Nowoczesny pojazd dla nowoczesnego pocisku

Chodzi tu o pociski Brimstone 3, to lądowa wersja kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-ziemia zaprojektowanego i produkowanego dla Royal Air Force. Pociski pierwsze próby przechodził w 2019 r. z pozytywnym skutkiem. Ten pocisk posiada najnowsze rozwiązania, takie jak wielosensorowa głowica naprowadzająca na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych. Ponadto dostał ulepszonego autopilota, nową głowicę bojową i silnik.

Z kolei Spike to pocisk rakietowy z tandemową głowicą bojową o działaniu kumulacyjnym, wyposażony w optoelektroniczną, dwuzakresową głowicę samonaprowadzania, umożliwiającą za pomocą łącza światłowodowego transmisję obrazu z głowicy pocisku na wyświetlacz wyrzutni.

Stworzeniem podwozia pojazdu i integracją całego systemu zajmie się specjalnie stworzone przez PGZ konsorcjum PGZ-OTTOKAR. Moduł w pierwszej kolejności będzie oferowany Siłom Zbrojnym RP.