Auto Świat Wiadomości Aktualności Polska Grupa Zbrojeniowa stworzy niszczyciela czołgów dla Polski. Podpisano umowę

Polska Grupa Zbrojeniowa stworzy niszczyciela czołgów dla Polski. Podpisano umowę

Porozumienie z brytyjską spółką MBDA UK podpisało dziewięć polskich spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To pozwoli na zaprojektowanie i zbudowanie niszczyciela czołgów, który będzie wykorzystywał pociski przeciwpancerne produkcji Brytyjczyków.

PGZ stworzy niszczyciela czołgów dla Polski
PGZ
PGZ stworzy niszczyciela czołgów dla Polski

Jest to kontynuacja porozumienia dotyczącego współpracy PGZ z partnerami z Wielkiej Brytanii z 2019 r. Umowa ta przewiduje dalszą współpracę nad zintegrowaniem przeciwpancernego pocisku kierowanego Brimstone z niszczycielem czołgu, a także produkcję tego pocisku w przedsiębiorstwach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystko to w ramach programu Ottokar-Brzoza, który zakłada pozyskanie przez Siły Zbrojne RP modułu niszczyciela czołgów, który będzie mógł razić cele opancerzone za pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych. Oprócz samego niszczyciela w skład modułu mają wchodzić również pojazd wsparcia oraz pojazd dowodzenia. W programie pod uwagę brane są nie tylko pociski Brimstone, ale także te z rodziny Spike.

Dalszy ciąg tekstu pod podcastem:

Nowoczesny pojazd dla nowoczesnego pocisku

Chodzi tu o pociski Brimstone 3, to lądowa wersja kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-ziemia zaprojektowanego i produkowanego dla Royal Air Force. Pociski pierwsze próby przechodził w 2019 r. z pozytywnym skutkiem. Ten pocisk posiada najnowsze rozwiązania, takie jak wielosensorowa głowica naprowadzająca na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych. Ponadto dostał ulepszonego autopilota, nową głowicę bojową i silnik.

Z kolei Spike to pocisk rakietowy z tandemową głowicą bojową o działaniu kumulacyjnym, wyposażony w optoelektroniczną, dwuzakresową głowicę samonaprowadzania, umożliwiającą za pomocą łącza światłowodowego transmisję obrazu z głowicy pocisku na wyświetlacz wyrzutni.

Stworzeniem podwozia pojazdu i integracją całego systemu zajmie się specjalnie stworzone przez PGZ konsorcjum PGZ-OTTOKAR. Moduł w pierwszej kolejności będzie oferowany Siłom Zbrojnym RP.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków