• W kwietniu 2020 roku wydano zaledwie 1320 nowych praw jazdy. Rok wcześniej odnotowano zaś 38 882 nowych dokumentów
  • Choć ubiegły rok zakończył się na minusie to w czerwcu i wrześniu 2020 roku więcej osób otrzymało uprawnienia niż rok wcześniej
  • Wyraźny spadek wydanych praw jazdy odnotowano także w grudniu 2020 roku. Eksperci prognozują, że niepokojący trend może się utrzymać

W Polsce nie brakowało i wciąż nie brakuje chętnych na zdobycie uprawnień do prowadzenia samochodu. Jeszcze w 2019 r. każdego miesiąca wydawano ponad 33 tys. nowych praw jazdy (przygotowanych po raz pierwszy). Nietrudno zgadnąć, że o podobny wynik trudno było rok później. Z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wynika, że w kwietniu 2020 r. swoje pierwsze prawo jazdy odebrało zaledwie 1320 osób, co oznacza gigantyczny spadek aż o 96,6 proc. (rok wcześniej było zaś ponad 38 tys. osób). Na tym jednak nie koniec rekordowych notowań.

Nie jest niespodzianką, że cały 2019 rok także skończył się na minusie. Swoje pierwsze prawo jazdy odebrało w sumie 361 689 osób, co oznacza spadek o 21,28 proc. Rok wcześniej wydano natomiast 459 511 dokumentów. Wbrew pozorom nie każdy miesiąc oznaczał jednak spadek notowań. We wrześniu 2020 r. wydano więcej praw jazdy niż rok wcześniej (odpowiednio: 42750 i 41 773 dokumentów). Podobnie było również w czerwcu.

Naturalnie ogromne zeszłoroczne spadki nie powinny dziwić. Jak informuje Kamila Jeleń z Wydziału Komunikacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych najgorsze statystyki dotyczą tych miesięcy, w których wprowadzono pierwsze poważne obostrzenia, czyli tzw. lockdown. Wówczas pracę wstrzymały ośrodki egzaminacyjne, jak i szkoły nauki jazdy (od połowy marca do drugiej połowy kwietnia). Pozostawiono jedynie możliwość zdawania w przypadkach tzw. szczególnych sytuacji życiowych.

Na szczęście przerwa nie trwała długo. Działalność powoli wznawiano od 20 kwietnia 2019 r., co znalazło swoje odzwierciedlenie w statystykach. W maju wydano 12,9 tys. dokumentów, a miesiąc później już 34,2 tys. W kolejnych miesiącach było coraz lepiej. Wyraźny spadek nastąpił dopiero w grudniu.

Jak będzie w tym roku? Eksperci PWPW prognozują, że trend spadkowy utrzyma się jeszcze przez najbliższe miesiące. Oczywiście wiele zależy od rozwoju pandemii, a tym samym organizacji pracy poszczególnych ośrodków. Ze względów bezpieczeństwa ogranicza się m.in. dostępność biur obsługi klienta i zachęca kursantów do zapisywania na egzaminy poprzez platformę internetową. Bez względu na to, jaki będzie efekt, jednego można być pewnym - kandydaci na kierowców muszą uzbroić się w cierpliwość.